; دوره متره و برآورد (با مدرک معتبر) - مجتمع فنی نیاوران

دوره متره و برآورد

Home>دوره متره و برآورد
دوره متره و برآورد

دوره متره و برآورد

تاریخ شروع احتمالی : جمعه 21 بهمن 1401
مدت دوره : 50 ساعت
جمعه از 09:00 تا 14:00
ظرفیت : 3 نفر
شهریه دوره : 2,500,000 تومان

توضیحات کلاس :

دوره آموزشی متره و برآورد و صورت وضعیت نویسی

در دوره متره و برآورد محاسبه و تخمین میزان مصالح مورد نیاز و برآورد هزینه های مالی یک پروژه عمرانی و ساختمانی را در قالب آموزش های عملی و پروژه محور، خواهید آموخت. این دوره زیر نظر مجرب ترین اساتید این حوزه برگزار شده و در پایان دوره نیز به تمامی دانش پذیران، مدرک معتبر مجتمع فنی تهران اعطا می گردد.

یکی از مهم ترین کارهایی که قبل از آغاز یک پروژه عمرانی توسط مهندسین و متخصصان انجام می گیرد، متره کردن پروژه و محاسبه برآورد است. این دو اصطلاح به اندازه گیری میزان مصالح ساختمانی و هزینه احتمالی آن ها مربوط می شود که تصمیم گیری در خصوص چگونگی پیشبرد و اساسا انجام یا عدم انجام پروژه مورد نظر به کمک این مقادیر صورت می گیرد.

به همین خاطر آشنایی با این دو مفهوم برای مهندسان عمران و یا دست اندرکاران پروژه های این چنینی، امری ضروری است که به طور کامل و اصولی در دوره متره و برآورد آموزش داده می شود.

از هر فارغ التحصیل رشته های مهندسی عمران، معماری، شهرسازی و… که خواهان فعالیت در بازار کار می باشد، انتظار می رود که با این دو اصطلاح به خوبی آشنا بوده و بتواند مقادیر آن ها را اندازه گیری نماید. به همین خاطر است که دوره های آموزش متره و برآورد با هدف مهارت افزایی و توانمندسازی نیروی کار در مجتمع فنی تهران نمایندگی نیاوران برگزار می گردند.

در ادامه با جزئیات این دوره بیشتر آشنا خواهید شد.

دوره آموزشی متره و برآورد و صورت وضعیت نویسی

 

مزایای شرکت در دوره متره و برآورد مجتمع فنی تهران

دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های عمران، معماری، شهرسازی، راهسازی و… با شرکت در دوره متره و برآورد می توانند مهارت های متعدد مورد نیاز بازار کار را آموخته و شانس خود را برای یافتن شغل مناسب افزایش دهند.

از مزایای این دوره، تمرکز بر کاربرد عملی مهارت ها و آموزش پروژه محور اصولی است که بدون شک به افراد کمک می کند در موقعیت های گوناگون، به خوبی توانایی های خود را به کار گیرند.

دوره متره و برآورد برای دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های مرتبط مانند نوعی آموزش مکمل عمل خواهد کرد که مهارت های آن ها را برای ورود به بازار کار و فعالیت شغلی، افزایش داده و فرصت های بیشتری را پیش رویشان قرار خواهد داد.

در این دوره از روش های اصولی و متدهای روز دنیا برای آموزش استفاده می شود و همچنین مجرب ترین و توانمندترین مدرسین این حوزه، دانش خود را در اختیار شرکت کنندگان قرار خواهند داد.

اگر شما در شمار فعالان پروژه های عمرانی و معماری هستید و یا علاقمند به این حوزه می باشید، دیگر دوره پیشنهادی ما برای شما، دوره معماری داخلی است. در این دوره، به آموزش تخصصی و پروژه محور مباحث مربوط به معماری داخلی و دکوراسیون داخلی، پرداخته می شود.

 

 

متره و برآورد چیست؟

همانطور که گفتیم، این دو اصطلاح در مهندسی عمران و مدیریت پروژه های عمرانی، بسیار پرکاربرد هستند. پیش از شرکت در دوره متره و برآورد و پرداختن به آموزش های تخصصی، بهتر است تا با تعریف این دو مفهوم، آشنا شوید.

اساسا پیش از انجام هر پروژه، هزینه های احتمالی آن باید بررسی شده و منابع لازم برای تحقق اهداف، معین گردند. این امر در تنظیم قراردادها، برنامه ریزی دقیق تر کارها و همچنین انتخاب کم هزینه ترین و به صرفه ترین راه ها برای اجرای پروژه، نقش بسیار مهمی دارد. در اینجاست که بحث متره و برآورد به میان خواهد آمد.

 

متره چیست؟

متره، به محاسبه و تخمین میزان مصالح مورد نیاز برای اجرای یک پروژه عمرانی اطلاق می شود. در اینجا به کمک روش های دقیق و بررسی جزئیات مورد نیاز هر پروژه، میزان احتمالی مصالح اندازه گیری و با اطلاعات کامل ارائه می شود تا تصمیم گیرندگان از امکانات لازم در مراحل مختلف کار، آگاهی داشته باشند.

هنگام انجام این عمل، از دو روش متره باز و متره بسته استفاده می شود که در روش اول، توجه به جزئیات، بیشتر و ارزیابی صورت گرفته، دقیق تر خواهد بود.

 

دوره متره و برآورد مجتمع فنی تهران

مترور کیست؟

به فردی که کار متره را انجام می دهد، مترور گفته می شود.

مترور باید مصالح ساختمانی مختلف و نحوه کاربرد آن ها را بشناسد. همچنین بسیار مهم است که به خوبی میزان مورد نیاز هر ماده ساختمانی را تخمین زده و حتی دورریز و پرتی آن را نیز اندازه گیری کند.

 

برآورد چیست؟

در مرحله بعد یعنی برآورد، با توجه به اطلاعات به دست آمده در خصوص منابع و مصالح مورد نیاز، هزینه احتمالی تهیه آن ها بررسی شده و تخمین زده می شود. در اینجا بودجه لازم برای پیگیری پروژه عمرانی مذکور محاسبه خواهد شد و مدیران می توانند با ایجاد تغییرات آگاهانه و هوشمندانه در جزئیات کار، از میزان هزینه ها بکاهند.

 

متره و برآورد، مفاهیمی بسیار ساده به نظر می رسند؛ اما در واقع، محاسبه آن ها آسان نبوده و به شرکت در دوره متره و برآورد و آموزش اصولی نیاز دارد. همچنین فرد باید با انواع مصالح ساختمانی و جزئیات انجام پروژه های این چنینی، آشنایی کافی داشته باشد.

در این مرحله، اطلاعات گوناگون در جداولی معین وارد شده و مقادیر به صورت دقیق، محاسبه و نمایش داده خواهند شد؛ تا در دسترس مدیران پروژه و مهندسان قرار گیرند.

همچنین جالب است بدانید که متره کردن پروژه ها و اندازه گیری برآورد، صرفا در ابتدای پروژه انجام نمی شود، بلکه برای ارائه برداشتی دقیق و واقع بینانه، لازم است که در هر فاز، عملیات فوق مجددا انجام گیرد تا انتظارات و نیازها به صورت اصولی مشخص شده و منابع مورد نیاز تأمین شوند.

 

 

سرفصل های دوره متره و برآورد

از جمله سرفصل های آموزشی ارائه شده در دوره متره و برآورد می توان موارد زیر را نام برد:

 • آشنایی با مفاهیم اولیه متره و برآورد
 • آشنایی با عوامل پیمان و فازهای پروژه
 • آشنایی با فهرست بها
 • آشنایی با انواع مصالح ساختمانی
 • شناخت واحدها و نحوه محاسبه مصالح مورد نیاز هر پروژه
 • آموزش محاسبه متره
 • استعلام قیمت­ ها و برآورد هزینه اجرای پروژه
 • آموزش محاسبه برآورد
 • آشنایی با هزینه مستقیم و غیرمستقیم
 • آموزش محاسبه دورریز
 • آموزش محاسبه هزنیه تأسیسات
 • آموزش محاسبه هزینه نقاشی
 • آموزش نقشه خوانی
 • آشنایی با نقش ها و فرآیندهای اداری در پروژه عمرانی
 • آموزش اصول و مفاهیم اولیه پیمان

سرفصل های دوره متره و برآورد

 

مخاطبین دوره آموزشی متره و برآورد

از جمله مخاطبین دوره متره و برآورد می توان گروه های زیر را نام برد:

 • مهندسین عمران، معماری و شهرسازی
 • معماران
 • پیمانکاران
 • مدیران مالی و حسابداران
 • دست اندرکاران پروژه های عمرانی و ساختمانی
 • دانش آموزان، دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های شهرسازی، عمران، معماری، راه سازی و…

اگر شما از جمله فعالان پروژه های عمرانی و ساختمانی هستید و یا در شمار علاقمندان به این حوزه می باشید، دیگر دوره پیشنهادی ما برای شما، دوره اجرای ساختمان است. در این دوره، تمامی مباحث مربوط به اجرای ساختمان، از فونداسیون تا نازک کاری را به صورت تخصصی و پروژه محور، خواهید آموخت.

 

 

فرصت های شغلی دوره متره و برآورد

یادگیری محاسبه متره و برآورد در اجرای یک پروژه عمرانی و ساختمانی، از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین پیداست که اغلب مدیران پروژه های این چنینی، به استخدام و یا همکاری با افرادی علاقه دارند که علاوه بر داشتن مهارت های اولیه، در حوزه متره و برآورد نیز تخصص داشته باشند.

به همین خاطر است که شرکت در دوره متره و برآورد به شما امکان برخورداری از فرصت های شغلی مناسب و فعالیت در بازار کار رشته عمران و سایر رشته های مشابه را خواهد داد.

همچنین دست اندرکاران پروژه های عمرانی، می توانند با شرکت در دوره فوق، مهارت های شغلی خود را افزایش دهند.

 

مدرک دوره متره و برآورد

مدرک دوره متره و برآورد

در پایان دوره آموزشی متره و برآورد و صورت وضعیت نویسی، خدمت تمامی دانش پذیرانی که دوره را با موفقیت سپری کرده اند، گواهی پایان دوره و مدرک معتبر مجتمع فنی تهران اعطاء می گردد. لازم به ذکر است که این مدرک، نزد تمامی مراکز استخدامی، از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است.

بدون شک اگر قصد شما از شرکت در دوره متره و برآورد، ارتقای دانش و تخصص خود در این زمینه و ورود به بازار کار پروژه های عمرانی و ساختمانی است، بهره مندی از این مدرک معتبر، می تواند در رسیدن شما به هدف‌تان بسیار مؤثر واقع شود. مدرک مجتمع فنی تهران، در خارج از کشور نیز از اعتبار بالایی برخوردار است.

4.6/5 - (106 امتیاز)

4 نظر

 1. قاسم سلیبی 12/31/2022 at 2:57 ب.ظ - Reply

  سلام وقت بخیر دوره به صورت آنلاین برگزار میشه؟ و آیا برای شرکت در این دوره نیازمند پیش نیاز خاصی است؟

  • مجتمع فنی نیاوران 01/02/2023 at 1:09 ب.ظ - Reply

   سلام وقت بخیر. همه توضیحات لازم درباره دوره ذکر شده است

 2. دریا 12/31/2022 at 2:58 ب.ظ - Reply

  سلام وقت بخیر میخواستم بدونم مدرک دوره متر و برآورد به صورت دو زبانه است؟ و بین المللی است؟

  • مجتمع فنی نیاوران 01/02/2023 at 1:09 ب.ظ - Reply

   سلام وقت بخیر. بله مدرک به صورت بین المللی است

دیدگاهتان را بنویسید

Open chat
24ساعته پاسخگوی شما هستیم