; دوره GIS (با مدرک معتبر) - مجتمع فنی تهران نیاوران

دوره GIS

Home>دوره GIS
دوره GIS

دوره GIS

تاریخ شروع احتمالی : پنجشنبه 20 بهمن 1401
مدت دوره : 55 ساعت
پنجشنبه از 14:00 تا 18:00
ظرفیت : 9 نفر
شهریه دوره : 4,200,000 تومان

توضیحات کلاس :

دوره آموزشی GIS

در دوره GIS کار با نرم افزار ArcGIS را از مقدماتی تا پیشرفته، در قالب آموزش های عملی و پروژه محور، خواهید آموخت. این دوره آموزشی تخصصی، زیر نظر مجرب ترین اساتید این حوزه برگزار می گردد. در پایان دوره نیز خدمت تمامی دانش پذیران گرامی، مدرک معتبر مجتمع فنی تهران اعطا می گردد.

نرم افزار سیستم اطلاعات جغرافیایی یا GIS یکی از پرکاربردترین و مفیدترین نرم افزارهایی است که در انواع و اقسام رشته های دانشگاهی و نیز مشاغل و حرفه های مختلف، کاربرد دارد. تسلط کافی بر GIS می تواند یک دانش آموخته عادی را به متخصصی تمام عیار تبدیل کند و همچنین شانس او برای پیدا کردن شغل مناسب را به شدت افزایش دهد. در دوره GIS به معرفی این نرم افزار فوق العاده و نحوه استفاده از آن به صورت تخصصی و حرفه ای، خواهیم پرداخت.

 

 

مزایای شرکت در دوره GIS مجتمع فنی تهران

با توجه به کاربردهای گسترده این سیستم اطلاعاتی، تسلط بر نرم افزار GIS برای تمامی دانشجویان، پژوهشگران و فارغ التحصیلان رشته های مرتبط، مزیتی غیرقابل انکار محسوب می گردد. این امر، علاوه بر افزایش کیفیت و تسهیل فعالیت های شغلی و پژوهشی، شانس افراد برای اشتغال را به شکل محسوسی افزایش خواهد داد.

در بسیاری از مراکز آموزش عالی، به داشنجویان رشته های جغرافیا، زمین شناسی، شهرسازی و… مبانی GIS آموزش داده می شود؛ اما این آموزش ها، بسیار مقدماتی و ناکافی هستند. شرکت دوره GIS مجتمع فنی تهران نمایندگی نیاوران، به دانشجویان کمک می کند تا با کمک نرم افزار ArcGIS نحوه استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی را به صورت تخصصی و حرفه ای آموخته، مهارت های خود را در این زمینه ارتقا داده و هر آن چه را که برای ورود به بازار کار و فعالیت های حرفه ای در رشته خود نیاز دارند، زیر نظر بزرگترین اساتید این حوزه، بیاموزند.

دوره آموزشی GIS

 

GIS چیست؟

عبارت GIS مخفف Geographic Information System به معنای سیستم اطلاعات جغرافیایی است که نخستین بار در دهه 60 میلادی و در کشور کانادا با هدف مدیریت و ارزیابی فعالیت های مربوط به جنگل داری مورد استفاده قرار گرفت.

این سیستم اطلاعاتی، کاربردهای بسیار جالب و متنوعی دارد. نرم افزار فوق برای جمع آوری، ذخیره سازی، بررسی و تجزیه و تحلیل داده های مکانی، مکان یابی، نمایش اطلاعات در قالب نقشه ها و تصاویر مختلف و مواردی از این دست، مورد استفاده قرار می گیرد.

 

ارکان نرم افزار ArcGIS

این نرم افزار تخصصی محبوب، برای فعالیت خود به چهار رکن اساسی نیاز دارد که در دوره GIS به صورت مفصل با آن ها آشنا خواهید شد. این 4 رکن به شرح زیر می باشد:

 1. سخت افزار
 2. نرم افزار
 3. داده
 4. کاربر

برای استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی، باید داده ها یا اطلاعات خام را در اشکال گوناگون به نرم افزار وارد نمود و سپس با استفاده از امکانات و قابلیت های متعدد آن در زمینه تجزیه و تحلیل و پردازش اطلاعات، نتایج مورد نیاز را از طریق نرم افزار به دست آورد.

GIS سیستمی فوق پیشرفته است که می تواند با انواع داده های مکانی کمی و کیفی، به فعالیت و پردازش اطلاعات مشغول شود و تحلیل هایی دقیق و هوشمندانه به کاربران ارائه نماید. این اطلاعات می توانند به صورت توصیفی یا گرافیکی مانند نقشه ها و تصاویر ماهواره ای، در دسترس نرم افزار قرار گیرند.

سیستم اطلاعات جغرافیایی، نتایج این تحلیل و بررسی را در قالب اشکال و نقشه های متنوع در اختیار کاربر قرار می دهد. همچنین کاربران می توانند نمونه های بصری به دست آمده از فعالیت GIS را چاپ نموده و به صورت خروجی های مختلف، مورد استفاده قرار دهند.

امروزه GIS در سازمان ها، نهادها و شرکت های مختلف به صورت گسترده به کار می رود.

نرم افزار ArcGIS

 

کاربردهای GIS

سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) با توجه به قابلیت ها و ویژگی های بسیار جذاب و کاربردی، در بسیاری از ارگان ها و نهادهای دولتی و خصوصی، مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که تحلیل و بررسی اطلاعات مکانی و جغرافیایی در اغلب تصمیم گیری ها و پژوهش ها رکنی مهم و اساسی محسوب می گردد، بسیار دشوار است که برای کاربردهای متنوع GIS محدوده ای ترسیم نماییم.

 

دوره GIS برای جغرافیا

از آنجایی که GIS با رکن مکان رابطه مستقیمی دارد، یادگیری نحوه استفاده از آن برای دانشجویان، فارغ التحصیلان و پژوهشگران رشته جغرافیا، امری ضروری به حساب می آید. چرا که GIS بهترین ابزار موجود برای انجام تحلیل های جغرافیایی و گردآوری داده هایی است که در این رشته، کاربردهای وسیع و متنوعی خواهند داشت.

افردی که قصد دارند به انجام پژوهش های تخصصی و فعالیت حرفه ای در رشته جغرافیا مشغول شوند، باید حتما به این نرم افزار کاربردی و فوق العاده مسلط باشند و با شرکت در دوره GIS مهارت های خود را در این زمینه ارتقا دهند.

 

شهرسازی و برنامه ریزی شهری

یکی از مهم ترین اصول برنامه ریزی در سطح شهر، توجه به موقعیت مکانی پدیده ها و مکان یابی اصولی فعالیت های تازه است. در اینجا استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی، به مدیران و تصمیم گیرندگان خرد و کلان کمک می کند که به صورت صحیح و با کمک روش های علمی، در مورد بعد مکانی و جغرافیایی فعالیت ها و تصمیمات خود بیاندیشند. بنابراین می توان گفت که مهندسین شهرسازی، از جمله جدی ترین مخاطبین دوره GIS هستند.

همچنین GIS به ارائه انواع نقشه های شهری و انجام تحلیل های گوناگون در خصوص وضعیت مکانی پدیده ها کمک خواهد نمود.

این امر صرفا به نهادها و ارگان های کلان مدیریت شهر مربوط نیست؛ بلکه بنگاه های اقتصادی نیز می توانند با تسلط بر سیستم اطلاعات جغرافیایی، فعالیت های خود را به خوبی مکان یابی کرده و یا با توجه به موقعیت مکانی، بهترین شیوه برای تبلیغات، بازاریابی و مواردی از این دست را انتخاب نمایند.

 

آموزش GIS برای مدیریت منابع طبیعی

GIS به کاربران کمک می کند تا با ارائه داده های توصیفی و گرافیکی متنوع، بهترین تحلیل ها را در خصوص پراکنش منابع طبیعی و چگونگی مدیریت آن ها انجام دهند.

سیستم اطلاعات جغرافیایی با کمک داده های گردآوری شده مراکز احتمالی تجمع منابع طبیعی را به کاربر نشان می دهد و از طریق همپوشانی اطلاعات گوناگون و پردازش آن ها، اطلاعاتی را در خصوص کم و کیف این منابع، در اختیار افراد قرار می دهد.

در انتها به کمک تحلیل های علمی و دقیق GIS می توان بهترین موقعیت های مکانی برای بهره برداری از منابع طبیعی و چگونگی انجام این امر را استنتاج نمود.

سیستم GIS در ارائه بهترین و کامل ترین نقشه ها از موقعیت منابع طبیعی، به نیروی انسانی کمک می کند.

 

دوره GIS برای پیش بینی مخاطرات طبیعی

سیستم اطلاعات جغرافیایی با استفاده از انواع داده هایی که کاربران در اختیارش قرار می دهند، به بررسی احتمال وقوع مخاطرات طبیعی در مکان های مختلف می پردازد.

مثلا با کمک داده های زمین شناسی، مانند موقعیت گسل ها، شیب زمین، جنس خاک و… می توان احتمال وقوع و یا شدت زمین لرزه، سونامی، زمین لغزش و… را در مناطق گوناگون پیش بینی نمود و با کمک نتایج به دست آمده، برای کاهش خسارات احتمالی تدابیری اندیشید.

 

آموزش جی آی اس برای فعالیت های نظامی

GIS در خصوص مکان یابی مراکز نظامی و تحلیل های مکانی از تحرکات این چنینی، بسیار کارآمد است. به کمک سیستم اطلاعات جغرافیایی، می توان موقعیت مکانی دشمن را به خوبی ارزیابی نمود و یا بهترین نقاط را برای انجام عملیات های آینده و حتی مانورهای نظامی، تعیین کرد.

 

سرفصل های دوره GIS

سرفصل های دوره GIS

از جمله سرفصل های آموزشی ارائه شده در دوره GIS می توان این موارد را ذکر کرد:

 • آموزش مفاهیم مقدماتی GIS
 • آشنایی با انواع داده ها
 • آشنایی با نرم افزار ArcGIS
 • آشنایی با محیط ArcCatalog و ArcMap
 • آموزش استفاده از قابلیت های GIS
 • آموزش ارائه نقشه به کمک GIS
 • آموزش دریافت خروجی از GIS

 

 

مخاطبین دوره آموزشی GIS

از جمله مخاطبین دوره GIS می توان افراد زیر را نام برد:

 • جغرافی دانان
 • زمین شناسان
 • مهندسین عمران، شهرسازی و…
 • نقشه برداران
 • مدیران و برنامه ریزان شهری
 • کارشناسان و فعالان محیط زیست، منابع طبیعی و…
 • کلیه دانش آموزان، دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های مرتبط

 

 

موقعیت های شغلی دوره GIS

امروزه در اغلب فعالیت های مهندسی، پژوهشی، مدیریتی و… از نرم افزار ArcGIS استفاده می شود. در نتیجه تسلط بر سیستم اطلاعات جغرافیایی، به خصوص برای فارغ التحصیلان رشته های مرتبط، نوعی مزیت به حساب آمده و آن ها را برای به دست آوردن موقعیت های شغلی ایده آل، یاری خواهد نمود. به نحوی که در اغلب فرصت های همکاری و استخدام حوزه های مربوط به جغرافیا، زمین شناسی، محیط زیست، شهرسازی و … تسلط بر GIS به عنوان یک شرط مهم، مد نظر قرار می گیرد.

 

مدرک دوره GIS

مدرک دوره GIS

در پایان دوره آموزشی جی آی اس، خدمت تمامی دانش پذیرانی که دوره را با موفقیت پشت سر گذاشته اند، گواهی پایان دوره و مدرک معتبر GIS مجتمع فنی تهران اعطاء می گردد. لازم به ذکر است که این مدرک، نزد تمامی مراکز استخدامی، از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است.

بدون شک اگر قصد شما از شرکت در دوره GIS، ارتقای دانش و تخصص خود در زمینه کار با این نرم افزار تخصصی و نهایتا ورود به بازار کار است، بهره مندی از این مدرک معتبر، می تواند در رسیدن شما به هدف‌تان بسیار مؤثر واقع شود. مدرک مجتمع فنی تهران، در خارج از کشور نیز از اعتبار بالایی برخوردار است.

 

امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

Open chat
24ساعته پاسخگوی شما هستیم