دپارتمان ICT فناوری اطلاعات وارتباطات

//دپارتمان ICT فناوری اطلاعات وارتباطات

دپارتمان ICT فناوری اطلاعات وارتباطات

دپارتمان ICT

دپارتمان ICT مجتمع فنی تهران نمایندگی نیاوران دورههای متنوعی در حوزه IT برگزار میکند گروههایی مانند شبکه، طراحی سایت، برنامه نویسی، و ICDL مربوط به این دپارتمان میباشد ویژگی خاص دورههای این دپارتمان آماده کردن دانشپذیر برای بازار کار میباشد البته به شرط اینکه دانشجو کل دورههای مربوط به یک گروه را فراگیری کند. در ذیل گروهها به طور مختصر معرفی میگردد.

شبکه

با توجه به بازار کار خوب شبکه در ایران دورههای شبکه در مجتمع فنی نیاوران با استقبال چشمگیری روبرو شده است. دورههای MCSA,MCSE,CISCO و در سال ۹۶ دورهای لینوکس در دپارتمان برنامه ریزی و ارائه گردیده است.
دوره A+ جهت ارتقا و تکمیل مهارت بعد سطوح پایه ارائه میگردد که در دو بخش سخت افزار و نرم افزار میباشد.دوره Network+ پیش نیاز تمامی دوره های شبکه در کلیه گرایش ها می باشد. هدف دوره Network+ معرفی اصولی و علمی مفاهیم پایه شبکه ، و ارتباطات موجود بین اجزای مختلف شبکه میباشد.
دانش پذیران پس از گذراندن دو دوره فوق میتوانند دوره زیر با موفقیت بگذرانند.

MCSE

شرکت Microsoft به عنوان یکی از بزرگان پیشتاز در دنیای فناوری اطلاعات، سالهاست با اقدام به طراحی بسته آموزشی با عنوان MCSE، علاقمندان به این رشته پر کاربرد و درآمد زا را از سطح پایه تا رسیدن به سطح حرفه ای در مدیریت شبکه های کامپیوتری (راه اندازی ، پشتیبانی و مدیریت کلاینتها و سرورها) هدایت و همراهی می نماید. آخرین ورژن از این بسته آموزشی MCSE 2016 میباشد. دانشجویان پس از پایان دوره به مهارت های زیر دست خواهند یافت :

  • آشنایی کامل با نحوه نصب و تنظیمات ویندوز۱۰ و ویندوز سرور ۲۰۱۶ در سطح حرفه ای
  • رفع ایرادات احتمالی در عملکرد کلاینت ها و سرورها در شبکه

CISCO

شرکت سیسکو یکی از بزرگترین و قدرتمندترین تولیدکنندگان تجهیزات زیرساخت شبکه (سوئیچ، روتر، فایروال…) در دنیا است. این شرکت علاوه بر تولید تجهیزات با بالاترین سطح کیفی، در امر آموزش شبکه در بخش زیرساخت نیز فعال می¬باشد. اولین سطح از مدارک آموزشی شرکت سیسکو Cisco Certified Network Associate (CCNA) می باشد. CCNA با گرایش Routing & Switching مدرکی است نشان دهنده توانایی دارنده آن در راه اندازی و مدیریت زیر ساخت ارتباطی شبکه های کوچک تا متوسط در سطح پایه. دارنده مدرک CCNP با گرایش Routing & Switching توانایی بالایی در راه اندازی ، مدیریت و رفع ایرادات احتمالی زیر ساخت ارتباطی شبکه های متوسط تا بزرگ در سطح حرفه ای راکسب نموده است.

Linux

دوره لینوکس برای اولین بار در نمایندگی نیاوران در برنامه قرار داده شده که شامل دو دوره LPIC1 (نصب سیستم عامل، پارتیشن بندی،تنظیمات اولیه شبکه، مقدمه ای بر امنیت شبکه)و LPIC2 (سرویس های DNS،Web server،File sharing،مدیریت شبکه داخلی و امنیت) می باشد.

طراحی سایت

شاید سریع ترین راه برای رسیدن به بازار کار برای دانشپذیران IT در ایران با توجه به نیاز بازار طراحی سایت باشد، امروزه شاید سایتها کم هزینه ترین راه برای تبلیغ کالاهای یک شرکت می باشد البته معمولا دانشجویانی در این راه موفقند، که دوره های طراحی سایت را به طور کامل آموزش در زیر دوره های WEB به طور مختصر توضیح داده شده است دوره های CIW در پی ایجاد فرصت و مسیر حرفه ای برای دانش پذیران در زمینه فناوری اطلاعات (IT) و تکنولوژی های وب شامل طراحی وب، توسعه وب، شبکه، پایگاه های داده، مدیریت سیستم ها و امنیت است.
تمرکز هر یک از این دوره ها بر روی استاندار مهارت های شغلی است و در نظر دارد تا با گرایش محیط های شغلی به سمت تکنولوژی ها، به روز شود و دانش پذیران را از دو جهت اصول و پایه و همچنین کاربردهای روز تکنولوژی ها آماده کند.

WEB DESIGN I

این دوره قدم اول برای شروع به کار در مسیر طراحی و توسعه وب است. در کلاس های این دوره از یک سمت تکنولوژی های پایه ای وب یعنی HTML(5) و CSS(3) را برای ساخت انواع وب سایت ها و اپلیکیشن های وب فرا می گیرید، با معماری وب آشنا می شوید هدف این دوره این است تا شما قدم اول را برای دریافت مهارت های مسیر حرفه ای وب به درستی و با اصول و کامل بردارید تا به طراحی سمت کاربر تسلط پیدا کنید و در ادامه مسیر انتخاب های متنوع تری پیش رو داشته باشید.
در انتهای دوره شما مهارت طراحی استاتیک صفحات وب را به دست آورده اید.

WEB DESIGN II

در این دوره شما و دانش پذیرانی که به طراحی استاتیک صفحات وب تسلط پیدا کرده اند، به طراحی اختصاصی تر صفحات وب برای موبایل (Responsive Web Design) خواهند پرداخت و با فریمورک های CSS و اختصاصا به Bootstrap (محبوبترین فریمورک رابز کاربری) مسلط خواهند شد و با آن طراحی خواهند کرد.
همچنین با معماری جدید و ترند طراحی وب سمت کاربر آشنا خواهند شد و پیش پردازنده های SAAS و LESS برای توسعه حرفه ای تر و بزرگتر وب سایت ها و اپلیکیشن های تحت وب را فرا خواهند گرفت.

WEB DESIGN III

در سومین گام از سه گانه طراحی سمت کاربر، شما با بزرگترین استک زبان برنامه نویسی در دنیای وب یعنی جاوا اسکریپت کار خواهید کرد. به کمک آن سمت کاربر وب سایت ها را خواهید نوشت تا سرعت و تجربه کاربری بی نظیری را به وب سایت ها هدیه کنید. همچنین به محبوبترین کتابخانه جاوا اسکریپت یعنی جی کویری (jQuery) مسطل خواهید شد و با دریافت معماری کلاینت  سرور وب به نقل و انتقال داده بین کلاینت و سرور خواهید پرداخت. در پایان این سه گانه، شما به طراحی سمت کاربر مسلط بوده اید و مهارت های front-end development را فرا گرفته اید. همچنین در صورت علاقه به ادامه مسیر در سمت سرور شما برنامه نویسی خواهید بود که به معماری وب و طراحی سمت کلاینت مسلط هستید که یک مزیت بسیار عالی برای شماست.

دانشپذیر بعد از گذراندن دوره های فوق WordPress ,SEO,PHP را به عنوان دوره های تکمیلی می گذراند.

برنامه نویسی

پرمخاطب ترین دوره ها برای سنین پائین برنامه نویسی می باشد درس های برنامه نویسی در دانشگاهها از یکسو و بازار کار خوب از سوی دیگر کاربران جوان را مجاب به یادگیری این زبانها کرده است زبانهای برنامه نویسی C++,C#,SQL,Java,Python و زبانهای برنامه نویسی موبایل از پرطرفدارترین دوره ها می باشد.

C#,C++

برای شروع به یادگیری برنامه نویسی این دو زبان می¬توانند بهترین پیشنهاد باشند هرچند که در ابتدا یادگیری این زبانها پیچیده به نظر می¬آید ولی در ادامه تمرینها برای دانشجو بسیار جذاب به نظر می¬¬آید.

C++

این زبان با پشتیبانی از چندین شیوه برنامه¬نویسی( برنامه نویسی ساخت یافته، برنامه نویسی شی گرا، انتزاع داده و برنامه نویسی جنریک) به برنامه نویس امکان انتخاب می¬دهد حتی اگر این انتخاب اشتباه باشد.

C#

یک زبان ساده و قدرتمند است. به کمک c# می توان برای پلتفرم های مختلف از موبایل گرفته تا سرورها کد نوشت.

SQL

ذخیره سازی داده ها مهم است اما مهم تر ازآن بحث مدیریت داده ها گزارش گیری دقیق از داده ها میباشد..خیلی از برنامه هایی که می نویسیم مثل برنامه حسابداری، مالی، ثبت نام دانشگاه ها، … همگی نیاز به یک بانک اطلاعاتی دارد شاید این SQL یکی از قویترین زبان ها در طراحی بانک های اطلاعاتی باشد.

java

یکی از قدیمی ترین زبان های برنامه نویسی در دنیا می باشد جاوا در اپلیکیشن های دسکتاپ، تحت وب، سیستم عامل و … کاربرد دارد این زبان شی گرا و متنی هست با گذراندن این دوره می توان گفت کاربر تبدیل به یک برنامه نویس شده است. هرچند توصیه می شود دانشپذیر ابتدا دوره های C++,C# آموزش ببیند وبعد سراغ این زبان بیاید

Python

شاید یک زبان عالی برای دانشجویان مبتدی در برنامه نویسی این زبان باشد در سالهای اخیر این زبان به یکی از سه زبان جذاب در دنیا تبدیل شده است این زبان هم برای اپلیکیشن های دسکتاپ و هم تحت وب قابل اجرا است در نتیجه می توان اکثر پروژه ها رو با کمک آن انجام داد، ضمنا با توجه به اینکه میتوان به راحتی خروجی برای سیستم عامل های مختلف تهیه کرد و نیز منبع باز می باشد طرفداران زیادی پیدا کرده است.

ICDL

شروع کار با کامپیوتر به صورت حرفه ایی را باید از ICDL پرسید هدف از پکیج ICDL آماده کردن کاربر برای حرفه ایی بودن در محیط اداری و همینطورورود به دنیای IT می باشد. نرم افزارهای Office به عنوان پرکاربردترین نرم افزارهای امروز دنیا در این دوره آموزش داده می شود.

ICDL1

دانشپذیر مفاهیم اولیه IT، سخت افزار، نرم افزار، مدیریت سیستم عامل ویندوز مدیریت مرورگرهای وب و ایمیل و کار با دو نرم افزار قوی ماکروسافت یعنی Word برای تهیه نامه های اداری و پایان نامه ها و Outlook برای مدیریت نامه ها در این دوره آموزش می بیند.

ICDL2

نرم افزار Excel شاید پرکاربردترین نرم افزار در سیستم اداری امروز دنیا میباشد طراحی فرم ها، گزارش گیریها، کشیدن نمودارها از جمله اهداف Excel در ICDL میباشد هرچند به کاربران توصیه میشود دوره های اکسل پیشرفته، برنامه نویسی در اکسل را نیز آموزش ببینند. در PowerPoint دانشپذیر روش صحیح ارائه مطلب را یاد میگیرد و در انتها برنامه نویسی بانکهای اطلاعاتی کوچک با Access آموزش داده می شود.

نویسنده |۱۳۹۶/۱۲/۹ ۱۲:۱۹:۱۰۹ اسفند ۱۳۹۶|اخبار|

About the Author: