لوگوتایپ چیست؟

Home>طراحی و گرافیک>لوگوتایپ چیست؟

لوگوتایپ چیست؟

لوگوتایپ چیست؟

لوگوتایپ نوعی لوگو است که بیشتر بر پایه متن می باشد. لوگو تایپ به عنوان یک نشان گرافیکی متن محور، می تواند نقش موثری را در حوزه مارکتینگ و برندینگ ایفا کند؛ چرا که این محصول گرافیکی، عنصر مهمی در هویت بصری برند محسوب می شود.

تجربه نشان می دهد که افراد از طریق منابع بصری، به سرعت و به شکلی موثر پیام های گوناگون را دریافته و تحت تأثیر قرار می گیرند. تصاویر زیبا، خط خوش و ترکیب رنگ جذاب، همواره سبب برانگیختن توجه و احساسات مثبت در افراد خواهد شد. اهمیت این نکته در امور مربوط به بازاریابی و تبلیغات، بسیار بارز است. به نحوی که طراحی لوگو و استفاده از المان هایی که در عین زیبایی و رسایی، نام برند را در ذهن مخاطب ماندگار سازند، از مهم ترین اهداف و دغدغه های فعالین این عرصه می باشد.

در این مقاله قصد داریم به نوع خاصی از لوگو یعنی لوگوتایپ بپردازیم و با شیوه و اصول طراحی، کاربردها و خصوصیات مختلف آن بیشتر آشنا شویم. پس با ما همراه باشید.

 

لوگو تایپ

لوگو تایپ

لوگو تایپ (Logotype) یا نشانه نوشته، شیوه ای خاص و هنرمندانه در نمایش نام برند می باشد. به این صورت که اسم برند با خطی مناسب و یا حتی با استفاده از فونت های ابداعی، نوشته می شود و طراح از انواع المان ها و روش های خلاقانه برای تزئین یا نمایش بهتر آن استفاده می کند.

به عبارتی دیگر، لوگوتایپ نوعی لوگو است که در آن متن و کلمه، نقش محوری داشته و طراحی ها حول محور آن انجام می گیرند. لوگو تایپ، هم می تواند جزئی از لوگو باشد و در کنار لوگومارک به کار برده شود و هم می تواند به صورت مجزا، به عنوان یک لوگو و نماد گرافیکی مستقل که دربردارنده هویت بصری برند است، به کار برده شود.

در این بین، کاربرد تکنیک های ماهرانه ای چون شیوه های متفاوت چینش حروف و یا نوشتار آن ها، ترسیم کلمات به اشکال نمادین یا ترکیب خلاقانه رنگ، می تواند در تهیه و ارائه یک لوگوتایپ مناسب و جذاب، کارآمد واقع شوند.

این روزها استفاده از لوگو تایپ به جای دیگر انواع لوگو، مورد توجه بسیاری از شرکت ها و موسسات قرار گرفته است و برخی از آن ها به قدری در این زمینه موفق عمل کرده اند که توانسته اند رنگ ها و فونت های به کار رفته در طرح خود را به صورت نمادین در ذهن مخاطب ماندگار سازند؛ همانند ترکیب رنگ منحصر به فرد لوگوتایپ گوگل یا شیوه خاص نوشتار حروف به روی شیشه های کوکاکولا.

 

اما به راستی مزیت استفاده از حروف و واژگان نسبت به اشکال و تصاویر دیگر چیست؟ آیا طراحی و کاربرد لوگو تایپ برای تمامی شرکت ها و برندها مناسب است؟

در ادامه به بررسی این موضوعات خواهیم پرداخت.

 

 

مزایای لوگوتایپ

طراحی لوگو برای یک شرکت، موسسه یا حتی کمپین، سبب برقراری ارتباط بهتر و موثرتر میان برند و مخاطب خواهد شد. چراکه جذابیت بصری و توجه به عناصر نمادشناختی، همواره ذهن افراد را به خود درگیر کرده و در خاطر آن ها ماندگار خواهد شد. این امر در انتخاب برند توسط مشتری و القای تصورات دلخواه به او، نقش موثری را ایفا خواهد نمود. به همین علت است که امروزه علاوه بر بنگاه های تجاری، حتی موسسات سیاسی، اجتماعی و علمی نیز لوگو و نمادهای منحصر به خود را دارند.

اما ایجاد ارتباط میان ذهن مشتری و برند از طریق یک عامل بصری، با وجود موثر بودن، فرآیندی است غیرمستقیم. در حالی که در صورت به کار بردن لوگوتایپ، علاوه بر امکان استفاده از همان المان ها و جنبه های خلاقانه و چشم نواز، قابلیت ارائه مستقیم نام برند نیز فراهم می گردد. در این صورت، تأثیر تبلیغات بسیار بیشتر بوده و برند موردنظر، به صورت سریع و بی واسطه به مشتریان معرفی می گردد؛ یک تیر و دو نشان!

این امر برای کسب و کارهایی که به صورت ماهرانه نام گذاری شده اند و یا نامشان بیانگر ماهیت اصلی و اهداف آن هاست، مزیت قابل توجهی محسوب می گردد. همچنین کاربرد برخی واژگان و اصطلاحات در نام کامل برندها، می تواند توجه مشتری را به شکل چشمگیری به خود معطوف نماید؛ همانند استفاده از نام شهرهای اصلی صادر کننده کالای مورد نظر. در چنین شرایطی طراح می تواند از نام برند به عنوان محور کار خود استفاده نموده و یک لوگو تایپ جذاب و خلاقانه طراحی کند.

یکی دیگر از مزایای استفاده از لوگوتایپ، منحصر به فرد بودن آن است. دیگر اشکال لوگو ممکن است به یکدیگر شبیه باشند و یا در نتیجه تقلید خودآگاه یا ناخودآگاه طراحان از سایر نمونه ها، چندان ویژه و متمایز به نظر نیایند. اما لوگو تایپ به علت کاربرد نام اصلی برند، به طور ذاتی، شکل و شمایلی مختص به خود داشته و مگر در مواردی استثنایی، قربانی تقلید یا تشابه اتفاقی نخواهد شد.

همچنین لوگوتایپ اگر به شکل اصولی و ماهرانه طراحی شود، می تواند شکلی رسمی به خود گرفته و برای کسب و کارهای مربوط به حوزه هایی چون علم و فناوری، حوزه های حقوقی و غذایی، صنعت و… گزینه مناسبی باشد.

 

معایب لوگوتایپ

معایب لوگو تایپ

همانطور که گفتیم، طراحی و کاربرد لوگوتایپ امتیازات فراوانی را به همراه دارد. اما همانند سایر روش ها، می تواند معایبی نیز داشته باشد. البته این معایب و مزایا نسبت به حوزه اصلی فعالیت برند، متغیر خواهند بود و نهایتا نوع کسب و کار مربوطه، در انتخاب نهایی، نقش موثری ایفا می کند.

مهم ترین پیش نیاز برای در اختیار داشتن یک لوگو تایپ استاندارد، برخورداری برند از یک نام مناسب و هوشمندانه است. نام های کوتاه و مختصر، بهترین گزینه ها برای تبدیل شدن به لوگوتایپ هستند و درست برعکس آن، نام های بسیار طولانی و تکراری، معمولا طرح جذابی را ایجاد نمی کنند. اگر لوگوتایپ هایی را که در ذهنتان ماندگار شده اند به یاد بیاورید، مشاهده می کنید که اغلب دربردارنده یک یا دو کلمه همه فهم و کوتاه هستند. مانند نام برندهایی چون سامسونگ و ایسوس.

به علاوه، تبلیغات موفق از راه استفاده از لوگوتایپ، برای کسب و کارهایی که چندان از شهرت برخوردار نبوده و نامشان کمتر به گوش می رسد، برای حصول نتایج موفقیت آمیز، به صرف زمان، هزینه و انرژی بیشتری نیاز خواهد داشت.

همچنین مهم ترین خاصیت لوگو تایپ، ماندگار شدن آن در ذهن مشتری است. پس اگر نسبت به نام انتخاب شده برای برند اطمینان خاطر ندارید و احتمال می دهید که نام فوق در آینده دچار تغییر گردد، بهتر است گزینه لوگوتایپ را از نظر دور سازید. چرا که با تغییر نام، بدیهی است که لوگو تایپ نیز بلااستفاده خواهد شد و علاوه بر نیاز به صرف هزینه مجدد برای طراحی لوگوی جدید، مخاطب دچار سردرگمی شده و احتمالا با نسخه جدید، ارتباط خوبی برقرار نخواهد کرد.

یکی دیگر از معایب طراحی این نوع از لوگو، محدود بودن حیطه خلاقیت است. در اینجا طراح، نماد یا تصویری تازه را از هیچ خلق نخواهد کرد. بلکه کار خود را با شکل دادن به یک نوشته از قبل تعیین شده پیش خواهد برد.

 

اصول طراحی لوگوتایپ

اصول طراحی لوگوتایپ

خوانایی

هدف اصلی در پس تمامی تلاش های هنری برای خلق یک لوگوتایپ زیبا و جذاب، ارائه نام برند به مشتری و مخاطب است. پس خواندن و دریافت آن توسط ذهن افراد، باید فرآیندی سریع و ساده داشته باشد. به عبارتی تغییر شکل و زیباسازی واژگان، نباید باعث شود که مخاطب برای خواندن نام برند با مشکل مواجه گردد. چرا که ناخوانایی نام، فرد را از توجه به لوگو تایپ منصرف خواهد نمود. به علاوه، کوچک بودن نوشته یا استفاده از رنگ های نامناسب در طراحی آن نیز به همین ترتیب از خوانایی لوگوتایپ کاسته و طیف قابل توجهی از مخاطبان را فراری می دهد!

 

سادگی لوگوتایپ

مهم ترین اصل در طراحی لوگو و لوگو تایپ، سادگی است. مشتری امروزی از پیچیدگی و در هم ریختگی بیزار است و در مقابل، به سادگی و بی پیرایگی توجه نشان می دهد. مشاهده لوگوتایپ های ساده و بدون جزئیات اضافی، برای تمامی مخاطبان دلنشین و جذاب خواهد بود.

 

ترکیب رنگ مناسب

این روزها همه می دانیم که رنگ ها بار روانشناختی بسیار بالایی داشته و به شکل قابل توجهی بر حس و حال ما تأثیر می گذارند. یک طراح خوب با دانستن این نکته و کسب اطلاعات کافی در خصوص تأثیرات روانی هر طیف رنگ، بیش از پیش برای جلب توجه مخاطبان تلاش خواهد نمود. البته در این بین، در نظر داشتن ماهیت و حوزه کسب و کار نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. به عنوان مثال اگر برند مورد نظر در زمینه تولید مواد خوراکی فعالیت دارد، رنگ های شاد و گرم گزینه های مناسبی برای طراحی لوگو تایپ خواهند بود.

در بسیاری از موارد، رنگ های متفاوت و جذاب می توانند به نماد برند مورد نظر تبدیل شوند. به یاد بیاورید که لوگوتایپ فیسبوک، باعث شد رنگ آبی به نمادی برای این شرکت تبدیل گردد.

همچنین در کنار انتخاب رنگ، پرداختن به ترکیب رنگ ها نیز بخش مهمی از کار را به خود اختصاص می دهد. استفاده از رنگ های متناسب و هماهنگ با یکدیگر، احساسات مثبت مخاطب را برانگیخته خواهد کرد و در مقابل، عدم توجه به این نکته، در محبوبیت برند تأثیر عکس خواهد داشت.

با توجه به اصل سادگی، تعداد رنگ های به کار رفته در لوگو تایپ، باید محدود باشد. ترجیحا از یک یا دو رنگ استفاده نمایید. لوگوتایپ های گوگل و اینستاگرام از معدود مواردی هستند که با وجود کاربرد تعداد بیشتری از رنگ ها، از طراحی اصولی و مناسبی برخوردار می باشند. اما به هر حال استفاده از رنگ های زیاد و متنوع در طراحی لوگوتایپ، به نوعی یک ریسک در طراحی محسوب می شود که جواب گرفتن از آن، به مهارت، ظرافت و خلاقیت طراح بستگی دارد.

 

فونت مناسب لوگوتایپ

انتخاب یا ابداع فونت مناسب، محور اصلی طراحی لوگوتایپ به حساب می آید. فونتی که طراح از آن استفاده می کند، در ارائه یک پیش زمینه ذهنی به مخاطب، نقش موثری ایفا خواهد نمود. البته فونت نوشته باید با توجه به نوع کسب و کار، زمینه فعالیت و جامعه هدف آن انتخاب شود.

 

نمادگرایی

بهتر است تا با توجه به ماهیت کسب و کار یا فعالیت خود، نوعی نماد برای معرفی برند به مشتری ابداع نموده و لوگوتایپ را به گونه ای طراحی کنید که یادآور یا دربردارنده نماد فوق باشد. این امر در جلب توجه مخاطب و ماندگاری برند در ذهن او، نقش بسیار موثری خواهد داشت. البته این امر نیازمند برخورداری طراحان از سطوح بالای مهارت و خلاقیت می باشد.

 

توجه به اصول هندسی

برقراری تناسب هندسی میان اشکال به کار رفته در لوگوتایپ و رعایت نکات مربوط به تنظیم ابعاد آن ها، از اهمیت بالایی برخوردار است. به عنوان مثال، اشکال افقی در ذهن مخاطب زیباتر به نظر می رسند. همچنین توجه به اصول و قوانینی چون نسبت طلایی، می تواند نوعی مزیت به حساب آید.

 

خلاقیت در طراحی لوگوتایپ

لوگوتایپ باید خلاقانه و منحصر به فرد باشد. پردازش و کاربرد ایده های نو در طراحی، این هدف را تا حد زیادی برآورده خواهد کرد. توجه داشته باشید که تقلید از ترکیب رنگ، فونت یا چینش واژگان و حروف سایر نسخه ها، علاوه بر کاهش کیفیت کار، بر تصور مخاطب از برند شما تأثیر منفی خواهد گذاشت. چرا که از دید مشتری، لوگو تایپ نماد سیاست ها و اهداف شرکت است. یک لوگوتایپ متفاوت و خلاقانه، برند شما را به عنوان یک کسب و کار نوآور و پیشرفته معرفی خواهد کرد و در غیر این صورت، از دید دیگران، تکراری، کسل کننده و مقلد به نظر خواهید رسید. در چنین شرایطی، توجه افراد به قدر کافی جلب نمی شود و به علاوه، مخاطب، هویت قابل توجهی برای کسب و کار شما در نظر نخواهد گرفت.

 

آشنایی با نظریه گشتالت

گشتالت، روانشناس آلمانی، بر این باور بود که آنچه مخاطب از یک مجموعه یا اثر درک می کند، کلیت آن است و جزئیات صرفا در ارتباط با یکدیگر و به عنوان بخشی از کل نظام یا مجموعه تعریف می شوند. بر اساس این نظریه، بهتر است به ارتباط میان اجزای به کار رفته در لوگوتایپ توجه نمایید و کلیت طرح را از دید مخاطب مورد ارزیابی قرار دهید.

 

استفاده از شعار مناسب در لوگو تایپ

شعارهای خوب و جذاب در جلب توجه مخاطب و موفقیت فرآیند تبلیغات، نقش مهمی را ایفا می کنند. به عنوان مثال، شعار Think Different یا “متفاوت بیندیش!” توسط شرکت اپل، باعث شد که محصولات آن تا مدت ها به عنوان نماد خلاقیت و نوآوری شناخته شوند و کاربران اپل نیز خود را پیرو این اصل مهم به حساب آورند.

در نتیجه استفاده از شعار مناسب و جای دادن آن در طراحی لوگوتایپ، می تواند برای مدت های طولانی در ارائه یک ذهنیت مناسب و جذاب به مشتریان، موثر واقع شود.

جهت یادگیری طراحی لوگو تایپ به صورت حرفه ای و تخصصی، می توانید از کلاس های ارائه شده در دوره گرافیک مجتمع فنی نیاوران استفاده نمایید.

 

 

زبان لوگو تایپ

برای انتخاب زبان لوگوتایپ، محدودیتی وجود ندارد. کسب و کارهای بین المللی، اغلب زبان انگلیسی را برای برقراری ارتباط بهتر با مخاطبان سراسر جهان ارجح می دانند. اما برندهای داخلی، می توانند با استفاده از زبان فارسی، توجه گروه وسیع تری از مخاطبان بومی را به خود جلب نمایند.

از دید برخی افراد، کاربرد زبان و حروف انگلیسی، نماد پیشرفته بودن یک برند یا کسب و کار محسوب می شود. اما از سوی دیگر استفاده از زبان بومی، در مخاطب احساس تعلق بیشتری ایجاد کرده و این امر می تواند به برگ برنده یک برند تبدیل گردد.

همچنین امکان بازی با حروف و کلمات در زبان فارسی بسیار بیشتر از زبان انگلیسی است. بنابراین طرح ها می توانند بسیار خلاقانه تر و انعطاف پذیرتر باشند.

برخی طراحان به اقتضای شرایط کسب و کار، از هر دو زبان فارسی و انگلیسی به صورت ترکیبی استفاده می کنند. این امر در کنار مزایای متعدد، می تواند به سردرگمی مخاطب و عدم تناسب اجزای طرح نیز منجر گردد. البته در صورت برخورداری طراحان از مهارت و دانش کافی، ممکن است ایده فوق به شکلی موفقیت آمیز پیاده سازی شده و در نظر مشتری، جذاب جلوه کند.

توجه داشته باشید که چینش عمودی حروف و کلمات در لوگوتایپ های فارسی، از خوانایی یا سادگی طرح می کاهد. اما در صورت استفاده از زبان انگلیسی، می توان با رعایت اصول و روش های هنری، گزینه فوق را مورد آزمایش قرار داد.

 

برنامه لوگوتایپ

برنامه لوگوتایپ

با توجه به پیشرفت روزافزون علم و تکنولوژی، برنامه ها و نرم افزارهای کاربردی فراوانی برای طراحی لوگو و لوگو تایپ در دسترس هستند و افراد علاقمند می توانند از طریق آن ها لوگوتایپ های مناسب و خلاقانه ای را طراحی نمایند. در ادامه با چند مورد از این نرم افزارها آشنا می شویم.

 

طراحی لوگو تایپ با Inkscape

اینکسکیپ یکی از نرم افزارهای بسیار حرفه ای و کاربردی در زمینه طراحی گرافیک و طراحی لوگو و لوگو تایپ است که با انواع قابلیت ها و امکانات ویژه، آن هم به صورت رایگان، در اختیار کاربران قرار گرفته است. با استفاده از این نرم افزار می توانید لوگوی مد نظر خود را با به کار بردن رنگ های متنوع، فونت های جذاب و ابزارهای کاربردی طراحی نمایید و با فرمت های مختلف، از اثر نهایی خود خروجی تهیه کنید.

این نرم افزار یکی از جایگزین های کارآمد و مناسب نرم افزار ادوبی ایلاستریتور در زمینه طراحی لوگو می باشد و از داده های برداری به خوبی پشتیبانی می نماید.

 

نرم افزار EximiousSoft Logo Designer

این نرم افزار به طور حرفه ای و تخصصی برای طراحی انواع لوگو و لوگوتایپ ارائه شده است و از ابزارهای کاربردی و ارزشمندی برخوردار است که حتی طراحان تازه کار را نیز در مسیر فعالیت همراهی می نماید.

نرم افزار فوق علاوه بر طراحی لوگو، قابلیت ویرایش آن را نیز فراهم ساخته و همچنین بیش از 100 قالب لوگوی از پیش آماده شده را در اختیار کاربران قرار داده است.

در EximiousSoft Logo Designer المان ها، نشانه ها و اشکال مختلف و متنوعی در دسترس طراح قرار دارند که طراح می تواند بنا به سلیقه و انتخاب خود، از آن ها استفاده نموده و طرح خود را به شکلی حرفه ای به نمایش گذارد.

EximiousSoft Logo Designer از انواع فرمت های پرکاربرد برای نمونه های وروردی و خروجی پشتیبانی می کند.

 

نرم افزار Logo Maker Pro

این نرم افزار تحت وب، از قالب ها، رنگ ها و امکانات متنوع و مفیدی برای طراحی لوگو و فونت پشتیبانی می کند و همچنین استفاده از آن بسیار ساده می باشد؛ به نحوی که افراد مبتدی نیز می توانند به آسانی، قابلیت های جذاب Logo Maker Pro را به کار گرفته و رفته رفته در این زمینه پیشرفت نمایند.

 

طراحی لوگوتایپ با Logo Maker Studio

این نرم افزار کاربردی که برای سیستم عامل اندروید ارائه شده و به سادگی توسط تمامی کاربران قابل دسترس است، از ابزارهای ساده اما کاربردی برای طراحی لوگو برخوردار بوده و افراد مبتدی را در راستای تبدیل شدن به یک طراح حرفه ای، یاری می دهد. با استفاده از نرم افزار فوق، می توان از صدها المان، بک گراند، رنگ و دیگر قابلیت های استثنایی آن به سادگی و بر روی تلفن همراه اندرویدی استفاده کرد.

از مزایای دیگر Logo Maker Studio می توان به پشتیبانی از زبان فارسی و قابلیت نصب رایگان اشاره نمود.

 

طراحی لوگوتایپ با Logo Creator

این برنامه نیز یکی دیگر از نرم افزارهای ساده و کاربردی طراحی لوگو است که حتی برای افراد تازه کار و کم تجربه نیز کاربردی می باشد.

این نرم افزار ساده اما حرفه ای و کاربردی، در امر طراحی لوگو و لوگو تایپ بسیار انعطاف پذیر بوده و زمینه را برای بروز و به کارگیری خلاقیت تمامی افراد، از مبتدی تا مجرب فراهم می سازد.

در اینجا نیز می توانید از طریق قالب های آماده، اشکال جذاب و طیف رنگ های متنوع، لوگو و لوگوتایپ ایده آل خود را طراحی و ترسیم نمایید.

 

امتیاز دهید.
نویسنده |2022-05-18T00:02:47+03:307 می 2022|طراحی و گرافیک|

دیدگاهتان را بنویسید

Open chat
24ساعته پاسخگوی شما هستیم