دوره های زبان انگلیسی

Home>آموزش زبان های خارجی>دوره های زبان انگلیسی
زبان انگلیسی

دوره های زبان انگلیسی

تاریخچه زبان انگلیسی

زبان انگلیسی یکی از زبان های طبیعی خانواده هند و اروپایی و از شاخه زبان های ژرمنی غربی است که نخستین بار در انگلستان یا بریتانیا در دوره آنگلوساکسون ها مورد استفاده قرار گرفت. در سده ششم میلادی، سه قبیله جوت، انگل و ساکسون به همراه فریسی ها، به انگلستان حمله کرده و آن را به تصرف خود در آوردند و نام انگلند یا انگلستان نیز بر گرفته از نام قبیله انگل است که بخش های بیشتری از آن را به تصرف در آورده بود.

زبان انگلیسی باستان از چند گویش تشکیل شده بود که  در این میان گویش ساکسون ها به مرور زمان بر دیگر گویش ها برتری یافته و توانست به عنوان زبان رسمی این سرزمین شناخته شود. انگلیسی باستان تفاوت های بسیاری با انگلیسی امروزی داشت؛ از جمله آنکه فعل در ابتدای جمله قرار می گرفت و یا اینکه برخی حروف مانند gh که امروزه تلفظ نمی شوند، به صورت صدای خ تلفظ می شدند.

پس از آن انگلند با تجربه دو دوره دیگر از یورش ها، تغییرات دیگری در زبان را شاهد بود. در نتیجه این یورش ها، دگرگونی های گسترده ای در زبان رخ داد و گروه های جدید واژگانی که اغلب کاربردهای دولتی و دادگاهی داشتند، شکل گرفت. در این دوره به واسطه یورش نورمن ها، زبان فرانسوی، زبان درباریان و بزرگان جامعه بود اما عوام و مردم عادی همچنان به زبان انگلیسی کهن سخن می گفتند. به طور کلی در آن دوره، مردم انگلستان به پنج زبان سخن می گفتند که البته برای همه سخنگویان قابل فهم بود. این زبان ها شامل انگلیسی، بریتانیایی یا سلتی که همان زبان مردم بریتانیا پیش از یورش آنگلوساکسون ها بود، ایرلندی، پیکت یا اسکاتلندی و زبان لاتین بود.

گویش میدلند که در سده چهاردهم در مراکز در حال توسعه و پیشرفته رواج یافته بود، به مرور تبدیل به زبان مسلط در میان اشراف گردید و تبدیل به یکی از مهم ترین گویش های عصر مربوطه و به خصوص در شهر لندن شد. به نحوی که در دستگاه حکومتی و مکاتبات دولتی مورد استفاده قرار گرفت و انگلیسی امروزه را می توان گونه تکامل یافته همین گویش دانست. پس از تجدید نظرهای اساسی در دستگاه واژگانی و دستوری زبان انگلیسی و از دست دادن بخش های زیادی از واژگان کهن خود، این زبان به زبانی بسیار ساده تر تبدیل شده و بخش هایی از حالات صرفی و ترکیب گر خود را از دست داد و بدین نحو زبان انگلیسی رایج امروزی تشکیل شد.

انگلیسی، زبان بین المللی

زبان بین المللی اشاره به زبانی دارد که در سطح جهانی کاربرد گسترده ای داشته و مورد استفاده در مراجع و سازمان های بین المللی و خصوصا در روابط دیپلماتیک است. از آنجا که بریتانیا از دوران کهن و باستانی خود، به دلیل جزیره ای بودن جغرافیایش، همواره دارای صنعت دریانوردی گسترده و پیشرفته ای بود، با سرزمین های دور و نزدیک بسیاری روابط تجاری داشت.

با پیشرفت و قدرت گرفتن امپراتوری و شکل گیری بریتانیای کبیر، این کشور به امپراتوری مطلقه ای در سطح جهان تبدیل گشته و به واسطه راه های دریایی، توانست سرزمین های دور افتاده و فقیر بسیاری را تحت سلطه خود در آورد. سرزمین هایی که اغلب دارای منابع طبیعی و مواد اولیه صنعتی بسیاری بودند اما به دلیل فقر بسیار توان استفاده از آن ها را نداشتند و بریتانیا با تسلط بر آن ها، در ازای استفاده بی حد و حصر از این منابع، به اداره آن کشورها نیز می پرداخت. این تسلط نه تنها جنبه های سیاسی و اقصادی داشت بلکه به لحاظ زبانی نیز منجر به گسترش و رواج زبان انگلیسی در این سرزمین ها شده و ساکنان آن ها به مرور مجبور به استفاده از این زبان می شدند. دوره های طولانی مدت استعمارگری انگلستان در بسیاری از کشورهای جهان از جمله استرالیا، هند، کانادا و… منجر شد تا علی رغم استقلال اغلب این سرزمین ها پس از جنگ جهانی دوم، همچنان زبان انگلیسی به عنوان زبان رسمی آن ها باقی بماند.

پس از کشف قاره آمریکا و مهاجرت بسیاری از تجار و دانشمندان انگلیسی به این قاره، روند جهانی شدن زبان انگلیسی تسریع و به طور کامل تثبیت شد. به نحوی که امروزه زبان رسمی در دنیای علمی، اقتصادی، سیاسی و هنری در سراسر جهان زبان انگلیسی است. اگر چه سازمان ملل متحد 6 زبان انگلیسی، اسپانیولی، فرانسوی، روسی، چینی و عربی را به عنوان زبان های رسمی این سازمان برگزیده و در ملاقات ها و مکاتبات اغلب این شش زبان مورد استفاده قرار می گیرند، با این حال می توان گفت که با نفوذترین و مهم ترین آن ها زبان انگلیسی است.

 

اهمیت یادگیری زبان انگلیسی

میزان گستردگی و تاثیرگذاری هر زبان را می توان از طریق سه عامل مورد بررسی قرار داد. نخست آن که چه تعدادی از کشورهای جهان این زبان را به عنوان زبان رسمی یا زبان مادری به کار می گیرند. دوم آنکه آیا آن زبان در زمره زبان های بین المللی قرار می گیرد و سوم آنکه چه تعدادی از کشورها آن را به عنوان زبان دوم پذیرفته و در نظام آموزشی خود آموزش می دهند. زبان انگلیسی اگر چه از لحاظ تعداد سخنوران در رتبه سوم جهانی قرار دارد، با این حال پر کاربردترین زبان جهان از لحاظ زبان مادری و سخنوری به طور همزمان محسوب می شود. بیشترین سخنوران این زبان بر اساس آخرین نظرسنجی ها در کشورهای آمریکا، بریتانیا، کانادا، استرالیا، نیجریه، ایرلند، آفریقای جنوبی و زلاندنو قرار دارند و کشورهای دیگری مانند فیلیپین، نیجریه، جامائیکا و… دارای میلیون ها سخنور انگلیسی زبان هستند.

در میان کشورهایی که زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم خود به رسمیت می شناسند، هند در جایگاه نخست جهانی قرار دارد. به طور کلی این زبان بیشترین سخنوران غیر بومی را دارا بوده که بیش از 60 کشور را شامل می شود.

کشورهایی که زبان انگلیسی به عنوان زبان رسمی آن ها شناخته می شود شامل کشورهای آنگویلا، آنتیگوا و باربودا، استرالیا، باهاما، باربادوس، بلیز، برمودا، قلمرو بریتانیا در اقیانوس هند، جزایر ویرجین، بریتانیا، بخش انگلیسی زبان کانادا،بریتانیا و ایالات متحده آمریکا می شود. البته باید گفت که دولت فدرال آمریکا هیچ زبانی را به عنوان زبان رسمی معرفی نگرده است با این حال 30 ایالت از 50 ایالت آمریکا انگلیسی را به عنوان زبان رسمی خود پذیرفته اند. در برخی دیگر از کشورها مانند بحرین، قبرس، مالزی، بنگلادش، بروئنی و امارات متحده عربی که در زمره کشورهای تحت حمایت انگلستان قرار دارند نیز زبان انگلیسی زبان بسیار مهمی به حساب می آید.

 

زبان انگلیسی در ایران

در ایران از دوره قاجار و پس از افزایش مراودات خارجی ناصرالدین شاه به کشورهای اروپایی، زبان انگلیسی و فرانسه مورد توجه قرار گرفت. اما زبان انگلیسی به طور خاص در عصر پهلوی مورد توجه بیشتری قرار گرفته و آموزش آن به صورت رسمی و گسترده آغاز گردید. شورای فرهنگی بریتانیا که از سال 1942 در باغ قلهک تهران شروع به کار کرد، نهادی نیمه دولتی بود که زیر نظر شورای فرهنگی بریتانیا قرار داشت و به آموزش زبان انگلیسی در ایران مشغول بود و نخستین آموزش های رسمی زبان انگلیسی در این شورا صورت می گرفت. این فعالیت تا انقلاب اسلامی سال 1357 ادامه داشت. این فعالیت از سال 2001 دوباره از سرگرفته شد و تا سال 2009 نیز ادامه یافت. حکومت پهلوی به دلیل روابط بسیار با کشورهای غربی و اهمیت فراوان به این ارتباط، آموزش زبان انگلیسی در مدارس را آغاز کرد و پس از آن به دلیل اهمیت زبان انگلیسی در سطح بین المللی این آموزش در نظام آموزشی کشور همواره وجود داشت.

اهمیت دوره های زبان انگلیسی

همانگونه که گفته شد زبان انگلیسی به عنوان زبان رسمی بسیاری از کشورهای دنیا و یک زبان بین المللی از اهمیت بسیاری در سطح جهانی برخوردار است. حضور در مجامع بین المللی اعم از مجامع علمی، سیاسی، اقتصادی، هنری و … مستلزم یادگیری و اموزش زبان انگلیسی است و بدون آن نمی توان این ارتباط را میسر کرد. زبان رسمی اغلب علوم در جهان امروز زبان انگلیسی است و کتاب ها و مقالات در بیشتر رشته ها به زبان انگلیسی منتشر می شود. بنابراین حتی بدون حضور در مجامع بین المللی علمی و تنها برای یادگیری بسیاری از این علوم، شرکت در دوره های زبان انگلیسی برای ما الزامی به نظر می رسد. در حوزه هنری نیز در یکی از بزرگ ترین مراجع صنعت فیلم سازی به نام هالیوود، اغلب فیلم ها به زبان انگلیسی تولید می شوند و بسیاری از فستیوال های معتبر و رسمی نیز زبان انگلیسی را به رسمیت می شناسند.

اهمیت آموزش زبان انگلیسی

امروزه با گسترش راه های ارتباطی و افزایش سفرهای تفریحی، یادگیری زبان انگلیسی در سطح متوسط به یکی از الزامات زندگی انسان تبدیل شده است. مهاجرت های تحصیلی به عنوان یکی از مهم ترین دغدغه های افراد، در کشورهای درحال توسعه نیز یکی دیگر از الزامات آموزش زبان انگلیسی است. معتبرترین دانشگاه های جهان در کشورهایی مانند آمریکا، انگلستان، کانادا و استرالیا که همگی کشورهایی انگلیسی زبان هستند، قرار دارند و برای تحصیل در این کشورها آموزش زبان انگلیسی از نخستین الزامات به حساب می آید.

حتی در کشورهایی مانند مالزی، امارات متحده عربی و هند که بیشترین مهاجرت تحصیلی آسیا را به خود اختصاص داده اند، زبان انگلیسی زبان بسیار رایجی است و در اغلب دانشگاه های معتبر به عنوان زبان رسمی شناخته می شود. به طور کلی می توان گفت علاوه بر آنکه کشورهای انگلیسی زبان مانند کانادا و استرالیا در زمره مهاجر پذیر ترین کشورها قرار دارند، سایر کشورهای مهاجر پذیر نیز با گسترش و رواج بسیار زبان انگلیسی مواجه اند. این امر علاوه بر بین المللی بودن زبان انگلیسی، به دلیل آسانی و دستور زبان ساده این زبان پیش آمده است و منجر شده تا در اغلب کشورهای جهان، به عنوان زبان دوم مورد استفاده قرار گیرد. گسترش فعالیت اقتصادی برون مرزی مانند بازارهای فارکس نیز از دیگر دلایل اهمیت آموزش زبان انگلیسی محسوب می شود.

 

مزایای آموزش زبان انگلیسی

زبان انگلیسی علاوه بر آنکه یک زبان قابل تکلم و مورد استفاده در سراسر دنیا است، امروزه به یک مهارت تبدیل شده است. نه تنها کسانی که قصد مهاجرت و یا ارتباطات بین المللی با سایر کشورهای جهان را دارند، بلکه دارندگان همه مشاغل و فعالیت ها نیز می توانند از آن به عنوان یک مهارت استفاده کنند. برای همه کسانی قصد سفر یا ارتباط با کشورهای خارجی را دارند، یادگیری زبان انگلیسی، یک نیاز ضروری است و آن ها را از به کار گیری مترجم و سایر محدودیت های ناشی از عدم آشنایی با زبان کشور بیگانه، می رهاند. علاوه بر این زبان انگلیسی به عنوان یک شغل می تواند منبع درآمد نیز قرار گیرد. با توجه به اهمیت و گسترش یادگیری این زبان در کشور، آموزش این زبان از طرفداران بسیاری برخوردار است و در زمره مشاغلی قرار دارد که همواره مورد نیاز بوده و هرگز اهمیت خود را از دست نمی دهد.

دوره زبان انگلیسی برای چه کسانی مفید است

افراد مختلف با مشاغل و مهارت های متفاوت با یادگیری زبان انگلیسی می توانند زمینه پیشرفت و ترقی فعالیت خود را فراهم کنند. برای مثال دانشجویان و دانشمندان با مطالعه جدیدترین مقالات علمی انگلیسی، هنرمندان با تماشای جدیدترین آثار هنری انگلیسی زبان و… می توانند در این راستا گام بردارند. امروزه حتی برای خریدهای ساده ای مانند بسیاری از لوازم خانگی، گوشی موبایل، لپ تاپ و … که جزو ضروری ترین لوازم مورد نیاز افراد می باشد، آشنایی با زبان انگلیسی به کسب اطلاعات بیشتر از این ابزار و استفاده بهینه از آن ها منجر می گردد.

در کشور ایران به عنوان کشوری توریست پذیر، با گنجینه ای غنی از آثار باستانی و تاریخی و همچنین صنایع دستی گرانقدر، زبان انگلیسی می تواند از اهمیت به سزایی برخوردار باشد. آشنایی با این زبان می تواند به دارندگان مشاغل مرتبط با گردشگری و صنایع دستی کمک کند تا با بر قراری ارتباط بیشتر با گردشگران خارجی، علاوه بر گسترش فرهنگ و هنر و تاریخ ایرانی در سایر کشورهای جهان، در افزایش درآمدهای ناشی از این صنایع نیز بسیار سودمند باشند.

مهارت های اصلی زبان انگلیسی

در زبان انگلیسی مانند اغلب زبان های خارجی، چهار مهارت اصلی وجود دارد

مهارت Listening :

یا مهارت شنیداری است. آغاز ارتباط کلامی مستلزم یادگیری این مهارت است. زیرا بدون شنیدن نمی توان پاسخی نیز ارائه داد. این مهارت تا حد بسیاری به تمرین و به خصوص تمرین های شنیداری وابسته است و اغلب به منظور تقویت آن از تماشای ویدئوها یا شنیدن پادکست های انگلیسی زبان استفاده می شود.

مهارت Speaking :

ه توانایی گفتگو و مهارت های کلامی در زبان اشاره دارد. در این بخش علاوه بر دانش و توانایی علمی در خصوص یادگیری زبان انگلیسی، داشتن اعتماد به نفس و توانایی مکالمه در صورت بروز خطای گفتاری نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مهارت Reading:

به توانایی  خواندن متون اشاره دارد و در حوزه های علمی از اهمیت به سزایی برخوردار است. زیرا بدون این مهارت نمی توان هیچ متن مکتوبی را فهم کرد.

 مهارت Writing :

توانایی نوشتن است و در مکاتبه بسیار حائز اهمیت است.

علی رغم اهمیت همه این مهارت ها، بسته به نحوه استفاده از زبان انگلیسی، برخی مهارت ها از اهمیت بیشتری برخوردارند. برای افرادی که در شهرها و کشورهای توریستی فعالیت می کنند، مهارت های شنیداری اهمیت دو چندان دارد و در مقابل مهارت های نوشتاری چندان مورد نیاز نیست. در مقابل برای بسیاری از دانشجویان که قصد حضور در مجامع علمی بین المللی را ندارند، مهارت های خواندنی بیشتر مورد توجه است. اما برای آنان که قصد مهاجرت داشته و یا به منظور فعالیت های سیاسی یا اقتصادی، قصد یادگیری زبان انگلیسی را دارند، هر چهار مهارت می تواند از اهمیت یکسانی برخوردار باشد.

کلاس زبان انگلیسی

استاندارد CEFR، اشاره به یک معیار و استاندارد بین المللی در زمینه آموزش زبان انگلیسی دارد که اصلی ترین معیار سنجش این آموزش است و مخفف عبارت Common European Framework of Reference for Languages می باشد. بر اساس این استاندارد کلاس زبان انگلیسی به شش سطح تقسیم می شود که در سه دسته بزرگ تر پایه، متوسط و پیشرفته قرار می گیرند.

کلاس زبان انگلیسی مبتدی

A1: نخستین مرحله سطح پایه یا مبتدی که به A1  شناخته می شود، ابتدائیات زبان انگلیسی برای افرادی که هیچگونه آشنایی با زبان انگلیسی ندارند، آموزش داده می شود. آموزش حروف زبان انگلیسی، درک و استفاده از برخی اصطلاحات رایج روزانه و پرسش ها و عبارت های پر کاربرد مانند پرسیدن اسم، محل زندگی و … در این سطح قرار دارد.

A2: سطح A2 در مرحله پایه، زبان آموزان را برای ورود به سطح متوسط آماده می کند. درک جملات و تفکیک زمان های مختلف افعال در این بخش قرار می گیرد. آموزش اطلاعاتی مربوط به خرید کردن، جغرافیا و جزئیات اطلاعات شخصی و خانوادگی در این سطح انجام می گیرد.

دوره زبان انگلیسی سطح متوسط

B1: در این دوره زبان انگلیسی سطح متوسط ،زبان آموزان با مباحث مرتبط با کار، مدرسه، تفریحات و اوقات فراغت آشنا می شوند و مهارت های نوشتاری آنان نیز تقویت می شود.

B2: در دومین سطح متوسط، آماده ورود به سطح پیشرفته شده و با درک موضوع اصلی موتون پیچیده آشنا می شوند. افزایش تسلط در مهارت های مکامله و گفتاری نیز در این سطح انجام می شود و مهارت های نوشتاری افزایش می یابد.

کلاس زبان انگلیسی پیشرفته

C1: در اولین بخش کلاس زبان انگلیسی پیشرفته زبان آموزان برای کسب نتایج مطلوب در آزمون های بین المللی آماده می شوند. درک متون طولانی و پیچیده، افزایش تسلط در مکالمه و گفتگو در موضوعات مختلف و مهارت های نوشتاری تخصصی نیز در این بخش صورت می گیرد.

C2: در آخرین سطح کلاس آموزش زبان انگلیسی، تکمیل مهارت های چهارگانه در بالاترین سطح خود انجام می گیرد. درک مطالب و مفاهیم به صورت لحظه ای از موقیعت های پیچیده و نزدیک شدن به زبان افراد بومی از اهداف این سطح خواهد بود.

نتیجه این اموزش ها در سطوح مختلف بر اساس برخی آزمون های بین المللی مورد سنجش قرار می گیرد. یکی از این آزمون ها، آزمون آیلتس است که در سراسر دنیا مورد تایید بوده و در دو نوع جنرال و آکادمیک برگزار می شود. نوع آکادمیک برای افراد داوطلب مهاجرت تحصیلی بوده و نوع جنرال برای سایر افراد مورد استفاده است. نمره این آزمون از 1 تا 9 متغیر بوده و حداقل نمره قبولی در آن 4.5 می باشد.

دیگر آزمون بین المللی برای سنجش سطح زبان انگلیسی، آزمون تافل بوده و به منظور سطح بندی بسیار مناسب است. نمره آزمون تافل بر اساس مهارت های مختلف، دارای پنج سطح متفاوت A1, A2, B1, B2  و C1 می باشد که در جدول زیر به تفکیک مهارت ها نشان داده شده است:

Total

(0-120)

Writing

(0-30)

Speaking

(0-30)

Listening

(0-30)

Reading

(0-30)

CEFR level
96-120 25 C2
95 24 25 22 24 C1
72 17 20 17 18 B2
42 13 16 9 4 B1
17 7 10 A2
5 5 A1

 

کلاس ها :

کدنام دورهمدت دورهظرفیتقیمتفعالیت
4533A1.3 Elementary30 ساعت10 نفر838,300 تومانثبت نام و اطلاعات بیشتر
0101English B2.236 ساعت445,000 تومان
A1.6 Elementary30 ساعت10 نفر838,300 تومانثبت نام و اطلاعات بیشتر
a1sدوره فشرده مبتدی انگلیسی 3 روز در هفته30 ساعت10 نفر838,300 تومانثبت نام و اطلاعات بیشتر
129-2Free Conversation 3 (مکالمه پیشرفته )30 ساعت10 نفر1,023,400 تومان921,060 تومانثبت نام و اطلاعات بیشتر
Open chat
24ساعته پاسخگوی شما هستیم