دوره گرافیک ، آموزش نرم افزار های گرافیک (گروه گرافیک)

Home>دپارتمان سینمای دیجیتال و هنر>دوره گرافیک ، آموزش نرم افزار های گرافیک (گروه گرافیک)
گروه گرافیک مجتمع فنی تهران

دوره گرافیک ، آموزش نرم افزار های گرافیک (گروه گرافیک)

آموزش گرافیک

آموزش گرافیک تمرینی برای تقویت مهارت ها و خلاقیت های هنری است. مهارت ها و خلاقیت هایی که در نهایت منجر به خلق شاهکارهای گرافیکی خواهند شد. دنیای بدون گرافیک ، دنیای بدون رنگ ، بدون طرح ، بدون شکل ، سرد و بی روح است. اگر خوب به اطراف خود نگاه کنیم ، ردپای گرافیک را در همه جا خواهیم دید. پس می توان گفت گرافیک گرچه یک رشته تخصصی کامل است اما به هیچ عنوان مربوط به قشر خاص یا شغل و حیطه تخصصی خاصی نیست. بنابراین هر کسی از جمله یک برنامه نویس ، یک مهندس معمار ، یک طراح داخلی و یک خیاط می تواند مخاطب دوره گرافیک باشد. حتی آموزش گرافیک برای بسیاری از این رشته ها می تواند الزامی هم باشد.

بازار کار: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
سطح آموزش: مقدماتی تا پیشرفته✔️
مدرک: مدرک مجتمع فنی🔖
پیش نیاز: بدون پیش نیاز👌🏼
مشاوره رایگان: 02126121107📞
نوع دوره: حضوری و آنلاین

شاخه ها و گرایش های گرافیک

رشته گرافیک به طور کلی ، چه در حوزه هنر گرافیک و چه در حوزه آموزش گرافیک ، دارای شاخه ها ، گرایش ها و تخصص های فراوانی می باشد. اما اگر بخواهیم یک دسته بندی کلی و مختصر از زمینه های فعالیتی این رشته داشته باشیم ، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

خلق هویت و شخصیت بصری : در دنیای کسب و کار امروز هر کمپانی و برندی ، چه در حوزه دیجیتال فعایت داشته و چه از آن بی خبر باشد ، به یک هویت و شخصیت بصری گرافیکی احتیاج دارد. طراحی و ساخت لگو ، آیکون ، کاراکتر ، هارمونی رنگ ، پس زمینه و قالب های تصویری منحصر بفرد و … در شمار فعالیت های گرافیست در این بخش قرار دارند.

طراحی تبلیغاتی : یک گرافیست می تواند تمام امور گرافیکی مربوط به حوزه بازاریابی و تبلیغات را بر عهده بگیرد. که از جمله آن ها می توان به ساخت و طراحی آگهی های تبلیغاتی گرافیکی ، بنر ها و پوستر های تبلیغاتی ، ویدیوها و انیمیشن های تبلیغاتی و … اشاره کرد.

( دو مورد ذکر شده در بالا به طور کلی در حوزه طراحی و گرافیک برندینگ و Marketing قرار دارند. که در دوره های آموزش گرافیک بطور کامل بررسی خواهند شد.)

طراحی کتاب ، مجله و روزنامه : تمامی امور گرافیکی مربوط به نگارش ، پردازش و در نهایت تولید کتاب ها ، مجلات ، روزنامه ها ، سررسیدها و تقویم ها ، کاتالوگ ها و بروشورها و … در حوزه فعالیت های یک گرافیست قرار دارند که از جمله آن ها می توان به صفحه آرایی ، ساخت هارمونی رنگ و طراحی قالب های تصویری اشاره کرد.

طراحی رابط کاربری : تمامی امور گرافیکی مربوط به طراحی رابط کاربری و Frontend صفحات وب ، نرم افزارها و اپلیکیشن ها توسط گرافیست ها و متخصصین گرافیک انجام می گیرد. ساخت تصاویر ، ساخت هارمونی رنگ ، طراحی لگو و آیکون ، طراحی کاراکتر ، طراحی قالب صفحات در بخش گرافیک و … از جمله فعالیت های گرافیست در این قسمت می باشند.

طراحی رابط کاربری

موشن گرفیک : از دیگر زمینه های فعالیت یک گرافیست می توان به گرافیک متحرک اشاره کرد که شامل طراحی و ساخت تصاویر ، کاراکتر ها ، آیکون ها و متحرک ساختن آن ها به کمک نرم افزارهایی مانند افترافکت می باشد.

البته نیار به آموزش خواهید داشت گه دوره موشن گرافیک شما را در این مسیر کمک خواهد گرد.

تصویر سازی : منظور از تصویرسازی ، به طور کلی طراحی و ساخت محتویات بصری در قالب تصاویر به کمک ابزار گرافیک می باشد. تصویرسازی یکی از شاخه های اصلی رشته گرافیک است که در بقیه حوزه ها (تمامی موارد ذکر شده در بالا از جمله طراحی تبلیغاتی ، طراحی کتاب و …) نیز کاربرد ویژه ای دارد.

ابزارهای مورد نیاز دوره آموزش گرافیک

اولین ابزار برای دوره آموزش گرافیک ، بدون تردید خلاقیت و ایده پردازی است. اما با این حال نباید از انتخاب صحیح ابزارها و تجهیزات مورد نیاز گرافیک ، چشم پوشی کرد. ابزارهای دوره گرافیک را می توان به دو دسته سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم کرد.

ابزارهای سخت افزاری که شامل کاغذها و قلم های طراحی ، تخته ها و تبلت های طراحی دیجیتال ، قلم های نوری ، دوربین های عکاسی و … می باشند که می بایست در انتخاب و تهیه آن ها نهایت دقت را به خرج داد.

تجهیزات نرم افزاری نیز نرم افزارهای گرافیکی را شامل می شوند. امروزه در دنیای گرافیک ، نرم افزارهای پرشماری وجود دارند که توسط کمپانی های مختلف عرضه شده و همواره درحال بروزرسانی می باشند. اما نکته قابل توجه این است که خیلی از این نرم افزارها ، کاربردی مشابه دارند و همین امر است که طراحان گرافیک را برای انتخاب ، دچار تردید می نماید. مطمئناً در دوره آموزش گرافیک شما باید جهت ارتقای مهارت خود و نیز برای ورود سریع تر به بازار کار ، قدرتمندترین نرم افزارهای گرافیکی را انتخاب نمایید.

ابزار های آموزش گرافیک

ادوبی فتوشاپ  Adobe Photoshop

اولین قدم ، آموزش فتوشاپ (Adobe Photoshop) است. شاید بتوان گفت فتوشاپ معروف ترین و شناخته شده ترین نرم افزار گرافیکی در کل دنیا می باشد. این نرم افزار که بطورکلی جهت ایجاد و ترکیب تصاویر و یا ویرایش و بازسازی آن ها به کار می رود ، یکی از محصولات کمپانی بزرگ ادوبی است. البته ناگفته نماند که نرم افزار فتوشاپ در ابتدا ، برای ساخت تصاویر جهت چاپ بر روی کاغذ ، طراحی شد. اما با گذشت زمان و با گسترده شدن سطح امور گرافیکی ، این نرم افزار ، به عنوان ابزاری قدرتمند و کامل جهت انجام تمام امور گرافیکی از جمله ساخت عکس های دیجیتال ، جلد نشریات ، پوسترها و بنرها ، تیتراژ فیلم ها ، بیلبوردها ، رابط های گرافیکی سایت ها و نرم افزار ها و … شناخته شد.

فتوشاپ بر اساس سیستم لایه ای عمل می کند و همچنین داده ها را در قالب گرافیک پیکسلی، طراحی و پردازش می نماید. این نرم افزار بیشتر در طراحی تصاویر دو بعدی کاربرد دارد و با استفاده از آن، می توان طرح هایی با کیفیت و با وضوح بسیار بالا برای مقاصد گوناگون، ترسیم نمود.

ادوبی ایلاستریتور  Adobe illustrator

دیگر نرم افزار کاربردی و تخصصی رشته گرافیک ، نرم افزار ادوبی ایلاستریتور (Adobe illustrator) می باشد. این نرم افزار نیز مانند فتوشاپ ، از ابزارهای قدرتمندی است که هر گرافیست می بایست به آن مسلط باشد. اصلی ترین ویژگی نرم افزار ایلاستریتور ، که وجه تمایز آن با نرم افزار فتوشاپ نیز محسوب می شود ، برداری بودن این نرم افزار است. یعنی تصاویر ساخته شده در ایلاستریتور ، مستقل از رزولوشن بوده و کوچک یا بزرگ نمودن تصاویر ، باعث افت کیفیت آن ها نمی گردد.

همین ویژگی مهم سبب گردیده که بسیاری از طراحان گرافیکی ، جهت طراحی وکتور ، طراحی لگو ، نمودار ها و آثار برداری و انواع قالب ها و آیکون های مورد استفاده در دنیای وب و نرم افزار ، از ایلاستریتور استفاده کنند.

به یاد داشته باشید که استفاده از ایلاستریتور و فتوشاپ به طور همزمان و به عنوان مکمل یکدیگر، پوئن بسیار مثبتی برای هر طراح گرافیک محسوب می گردد که می تواند او را از بسیاری از نرم افزارها و ابزارهای دیگر، تقریبا بی نیاز کند. به همین دلیل است که آموزش این دو نرم افزار، در صدر مباحث و سرفصل های آموزشی دیجیتال هر دوره گرافیک قرار دارد.

کورل دراو  Corel Draw

از دیگر نرم افزارهای کاربردی دوره گرافیک، میتوان کورل دراو (Corel Draw) را نام برد. این نرم افزار هم برای پردازش تصاویر برداری و هم برای پردازش تصاویر پیکسلی به کار می رود. عمده کاربرد کورل دراو در طراحی و ساخت وکتور ، آثار برداری و تصاویر چند بعدی است و کمتر دیده می شود که از این نرم افزار جهت ویرایش و بازسازی تصاویر ، استفاده گردد.

در این نرم افزار، اشکال و تصاویر مورد نظر طراح، با استفاده از محاسبات ریاضی و اندازه گیری های دقیق ترسیم می شوند. همچنین کورل دراو از فرمت های متعددی برای ذخیره تصاویر پشتیبانی می کند و ابزارها و قابلیت های متنوعی را برای طراحی آزادانه و هنرمندانه تر، در اختیار کاربر قرار می دهد.

کورل دراو امکان استفاده از داده ها و برخی امکانات سایر نرم افزارها نظیر فتوشاپ را نیز برای طراحان فراهم ساخته است.

لازم به ذکر است که نرم افزار کورل دراو، به نوعی همتا و جایگزین نرم افزار ادوبی ایلاستریتور محسوب می شود؛ چرا که ساز و کار هر دو نرم افزار، بر پایه گرافیک برداری است. بنابراین ممکن است در برخی از دوره های آموزش گرافیک، تنها به آموزش یکی از دو نرم افزار فوق، اکتفا شود.

ادوبی ایندیزاین  Adobe InDesign

دیگر نرم افزار محبوب دنیای گرافیک ، نرم افزار ادوبی ایندیزاین (Adobe InDesign) می باشد. این نرم افزار که از جمله محصولات قدرتمند شرکت ادوبی است ، عمدتاً جهت طراحی صفحه و صفحه آرایی مورد استفاده قرار می گیرد. که از جمله موارد کاربرد آن ، میتوان به ساخت کتاب ، مجله ، کاتالوگ ، کارت ویزیت ، روزنامه و … اشاره نمود.

نسخه ویژه ای از این نرم افزار برای کاربرانی که قصد دارند از زبان عربی یا فارسی برای نوشتن و انتشار مطالب استفاده نمایند، ارائه شده است که در آن می توان از سبک های خاص نوشتار و حروف چینی مخصوص این دو زبان استفاده کرد.

تری دی مکس  Autodesk 3ds Max

یکی دیگر از جذاب ترین نرم افزار های گرافیکی ، نرم افرار تری دی مکس می باشد ، که البته این نرم افزار در حوزه گرافیک سه بعدی کاربرد دارد. تری دی مکس که محصول شرکت بزرگ آتودسک است ، ابزاری قدرتمند جهت مدل سازی ، پویانمایی و ساخت تصاویر ۳بعدی به شمار می رود.

نرم افزارهای ذکر شده در بالا ، تنها تعداد اندکی از نرم افزار های بزرگ و قدرتمند در دنیای گرافیک می باشند که هر گرافیست ، بسته به نوع کار و توانایی های خود ، باید به آن ها مسلط باشد. و نرم افزارهای کاربردی دیگری همچون maya ، Acron ، Pixelmator ، blender و … نیز در این زمینه وجود دارند که در مباحث بعدی به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

بالاتر به معرفی شاخه ها و گرایش های مختلف گرافیک پرداختیم. تمامی این شاخه ها و گرایش ها ، مواردی هستند که یک گرافیست می تواند در حوزه آن ها مشغول به کار شود.

10 فرصت شغلی آموزش گرافیک

1-ساخت هویت و شخصیت گرافیکی برای برند ها و کمپانی ها

2-طراحی و ساخت لگو ، آیکون ، پوستر ، بنر و کارت ویزیت

3-انجام امور گرافیکی حوزه بازاریابی و تبلیغات

4-همکاری با مطبوعات و نشریات جهت انجام امور گرافیکی و طراحی

5-طراحی گرافیکی در حوزه وب و نرم افزار ، به خصوص طراحی UI و UX

6-طراحی و گرافیک بسته بندی

7-ساخت موشن گرافیک

8-طراحی کاراکترهای دوبعدی و سه بعدی برای ساخت پویانمایی

9-طراحی و دیزاین غرفه های نمایشگاهی

10-تایپوگرافی و تکست گرافی

موارد ذکر شده در بالا به همراه بسیاری موارد دیگر همگی از جمله مهمترین و پردرآمدترین زمینه های فعالیت یک گرافیست می باشند.

ناگفته نماند یک گرافیست در بازار کار ، هم می تواند به صورت فریلنسر و پروژه محور مشغول به فعالیت شود و هم می تواند به استخدام شرکت ها و مجموعه های مختلف درآید.

بررسی بازار کار گرافیک در ایران و خارج

بدون شک گستردگی گرافیک در حوزه های هنری و شغلی مختلف ، سبب تعدد فرصت های شغلی این رشته شده است. بنابراین می توان به جرئت گفت یک گرافیست ماهر و مسلط هیچگاه در زمینه تخصصی فعالیت خود ، بیکار نخواهد بود.
بالاتر گفتیم گرافیک یک زبان تصویری بین المللی است. این رشته هنری بزرگ نه تنها در ایران ، بلکه در کشورهای خارجی نیز دارای بازار کار بسیار پر رونقی می باشد. به عنوان نمونه می توان کشور های آمریکا ، استرالیا و کانادا را نام برد که جذب و استخدام طراحان گرافیگ در این کشورها رشد چشمگیری در سال های اخیر داشته است.
امروزه کمپانی ها ، سازمان ها و نهادهای مختلفی در داخل و خارج از کشور به دنبال جذب گرافیست متخصص می باشند که در این بین اسامی معتبر و بزرگی همچون سازمان صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد نیز همواره وجود دارد.

چرا دوره آموزش گرافیک مجتمع فنی تهران ؟

دوره آموزش گرافیک مجتمع فنی که توسط گروه گرافیک ارائه می شوند ، شامل دوره آموزش فتوشاپ ، دوره آموزش ایلاستریتور ، دوره آموزش کورل و دوره جامع آموزش گرافیک می باشند. در ادامه به بررسی مزایا و نقاط قوت این دوره ها می پردازیم:

√آموزش تخصصی و به روز : تمامی سرفصل ها و محتویات آموزشی ارائه شده در دوره آموزش گرافیک مجتمع فنی تهران نمایندگی نیاوران ، به صورت کاملاً تخصصی و آکادمیک و مطابق با به روزترین متدهای آموزشی بین المللی می باشد.

√اساتید تراز اول : تمامی اساتید دوره های آموزش گرافیک این مجموعه در شمار برجسته ترین اساتید گرافیک در سطح ایران قرار دارند.

√مدرک بین المللی : پس از پایان دوره ، به تمامی هنرجویانی که دوره را با موفقیت به پایان رسانده اند ، مدرک دو زبانه مجتمع فنی داده می شود. این مدرک نه تنها در داخل ایران ، بلکه در خارج از کشور نیز از اعتبار بالایی برخودار است.

√نردبان بازار کار : تمامی محتویات ارائه شده در دوره آموزش گرافیک مجتمع فنی نیاوران ، علاوه بر تخصصی و به روز بودن ، کاملاً مطابق با نیازهای بازار کار می باشند. از این رو شرکت در این دوره می تواند نردبانی باشد که هنرجویان را از آموزش به بازار کار می رساند.

√آموزش دائمی و همراه : پس از پایان دوره ، هنرجویان با دسترسی به ویدیوی ضبط شده تمامی کلاس ها ، قادر به مرور مباحث آموزشی ارائه شده خواهند بود.

کلاس ها :

کدنام دورهمدت دورهظرفیتقیمتفعالیت
motionدوره موشن گرافیک130 ساعت6 نفر89,200,000 تومان71,360,000 تومانثبت نام و اطلاعات بیشتر
212127دوره پکیج گرافیک (فتوشاپ -ایلاستریتور)80 ساعت4 نفر46,900,000 تومان37,520,000 تومانثبت نام و اطلاعات بیشتر
pho01دوره فتوشاپ60 ساعت2 نفر2,580,000 تومان2,064,000 تومانثبت نام و اطلاعات بیشتر
11-iluseدوره ایلاستریتور40 ساعت3 نفر2,450,000 تومان1,960,000 تومانثبت نام و اطلاعات بیشتر
212121دوره ساخت انیمیشن330 ساعت8 نفر158,400,000 تومان126,720,000 تومانثبت نام و اطلاعات بیشتر
Open chat
24ساعته پاسخگوی شما هستیم