نقطه کوبی

Home>مقالات>نقطه کوبی

نقطه کوبی

نقطه کوبی

هنرهای صنایع دستی از جمله نقطه کوبی از دیرباز تا امروز مورد استقبال ویژه ای قرار گرفته و نسل به نسل پیشرفت چشمگیری داشته اند. صنایع دستی هر شهر یا کشور، بدون شک بیانگر فرهنگ و آداب و رسوم آن منطقه و مردمان آن سرزمین است.

 

نقطه کوبی چیست؟

نقطه کوبی که به نقاشی نقطه ای نیز مشهور است، یکی از هنرهای دیرینه و چشم نوازی است که هنرمندان زیادی را جذب خود کرده که آن ها به کمک نقطه های ریز و درشت روی اشیا سفالی، چوبی، پلاستیکی، شیشه ای و … آثار هنری شگفت انگیزی را خلق کرده اند. معمولا برای نقطه کوبی از طرح های اسلیمی، هندسی و ماندلا استفاده می شود.

 

ابزار نقطه کوبی

14 ابزار نقطه کوبی

نقطه کوبی نیز مانند هنرهای دیگر برای اجرا شدن، نیاز به ابزار و وسایلی دارد که می توانید آن ها را از فروشگاه‌ ها تهیه کرده و یا به صورت اینترنتی و آنلاین سفارش دهید. در ادامه به معرفی و بررسی 14 ابزار مورد نیاز هنر نقطه کوبی می پردازیم :

 

 • مداد
 • پاک کن
 • خط کش
 • قیچی
 • چسب نواری
 • سمباده
 • پرگار
 • خمیر دورگیر مخصوص ویترای : این خمیر بر پایه تینر است و قابلیت شست و شو پس از خشک شدن را دارد. اما برای پاک کردن آن، باید پیش از خشک شدن از محلول ویترای استفاده شود. این خمیر دورگیر انواع مختلفی از جمله ساده، متالیک و اکلیلی دارد و در رنگ های متنوع یافت می شود.

 

 • دورگیر ساده : این دورگیر فقط در رنگ های ساده قابل دسترس می باشد.

 

 • دورگیر متالیک : وجود ذرات درخشان و بسیار ریز در رنگ بندی دورگیر متالیک، از ویژگی های بارز این دورگیر می باشد.

 

 • دورگیر اکلیلی : دورگیرهای اکلیلی از چسب های مخصوص و اکلیل ساخته شده اند و معمولا در رنگ های نقره ای و طلایی یافت می شوند.

رنگ اکرلیک 

 • رنگ اکرلیک : شیمیایی و حلال در آب بودن رنگ اکرلیک از ویژگی های کاربردی و‌ مهم این رنگ است که در نقطه کوبی روی سفال، پارچه، چرم، شیشه و انواع دیگر سطوح قابل استفاده می باشد. اما رنگ‌ اکرلیک از ویژگی های دیگری همچون رقیق شدن با آب، انعطاف پذیری، ضد باکتری بودن، ضد آب بودن، ضد خراش و قابل شست و‌ شو بودن نیز برخوردار است. همانطور که گفته شد، رنگ‌ اکرلیک انعطاف پذیر است و می تواند به آسانی با رنگ های دیگر ترکیب شود.

 

 • رنگ ویترا : رنگ های ویترا معمولا در دو‌ نوع بر پایه آب و تینر بوده و بسیار شفاف هستند. در کشور ما معمولا از رنگ های ویترا بر پایه تینر استفاده می شود؛ چرا که این نوع رنگ ها ثابت هستند و به راحتی با یکدیگر ترکیب می شوند. اما رنگ های ویترا بر پایه آب ثابت نیستند و باید در کوره پخته شوند. هنگام رقیق کردن رنگ های ویترا باید به مارک رنگ و حلال که یکسان باشند، دقت داشته باشید تا رنگ خراب نشود.

 

 • قلم داتینگ : قلم داتینگ یا قلم نقطه کوبی یکی از مهم ترین وسایل مورد نیاز این هنر است که دارای دو سری بوده که یکی از آن ها کوچک و دیگری دارای پنج سایز مختلف می باشد که قیمت بسیار بالایی هم ندارند.

 

به طور کل در هنگام استفاده از این ابزار باید به چند نکته توجه نمایید؛

1- اگر تازه شروع به کار کرده اید و حرفه ای نیستید، سعی کنید هم از اشیا و هم از طرح های ساده تر استفاده کنید و اگر سفال را انتخاب کرده اید، حتما سطح آن را سمباده بکشید و اگر شیء شیشه ای را انتخاب کرده اید، بهتر است طرح‌تان را زیر شیشه قرار دهید.

2- هیچ گاه هنگام انجام کار نقطه کوبی عجله نکنید و تمام مراحل را با صبر و حوصله انجام دهید. به ویژه زمانی که در مرحله دورگیر هستید؛ چرا که بسیاری از افراد با مشکل خشک شدن سریع دورگیرها مواجه هستند که این مشکل هم با تمرین و کار مداوم با دورگیرها بر طرف می شود.

3- رنگ انتخاب شده در نمای پایانی کار شما بیشترین جلوه را دارد. پس سعی کنید رنگ‌تان را کاملا هوشمندانه انتخاب کنید.

 

آموزش نقطه کوبی

آموزش نقطه کوبی

آموزش نقطه کوبی نیز مانند سایر دوه های آموزشی حوزه هنر، مانند دوره گرافیک، دوره مخراج کاری، دوره طراحی طلا و جواهر، دوره نقاشی روی پارچه، دوره طراحی لباس، دوره طراحی لباس با مداد و … از جمله آموزش هایی است که مورد استقبال اهالی هنر گرفته است. در دوره های آموزش نقطه کوبی به شما آموزش داده می شود که به چه صورت این هنر ارزنده را بر روی انواع سطوح با شکل و‌ جنس مختلف پیاده کنید. باید بدانید که اجرای‌ این هنر روی اشیا غیر یکسان، متفاوت است که در ادامه به بررسی هر یک می پردازیم.

 

نقطه کوبی روی سفال

نقطه کوبی روی سفال یکی از متداول ترین صنایع دستی بوده که بسیار زیاد مورد استقبال واقع شده است. برای این کار روی سفال ابتدا باید ظرف سفالی مد نظر خود را انتخاب کرده و سپس برای این که سطح آن صاف و یکدست شود، روی آن را سمباده بکشید. چرا که این کار باعث ایجاد ظرافتی خاص در کارتان می شود.

پس از آن مخلوطی از آب و چسب چوب را روی سفال خود پخش کنید که برای این کار دو راه وجود دارد؛ در روش اول می توانید به کمک یک قلمو مخلوط چسب چوب و ‌آب را روی سطح سفال پخش کنید و در روش دیگر می توانید ظرف سفالی خود را مستقیم وارد  چسب چوب کنید که روش دوم نیاز به مقدار چسب چوب زیادی دارد. اما اگر از رنگ اکرلیک استفاده شود، باعث کاهش نفوذ رنگ اکرلیک به بافت ظرف سفال می شود.

بلافاصله پس از خشک شدن سطح سفال، می توانید سفالتان را با رنگ اکرلیک انتخاب شده رنگ کرده و پس از خشک شدن مجدد سفال، شروع به کشیدن طرح مورد نظرتان از مرکز سفال کنید.

سعی کنید هنگام کشیدن طرح مورد نظرتان، به فشار دستتان مسلط باشید که خطوط پررنگ نشوند و تا حد امکان از کاربن استفاده نکنید.

در انتهای کار نقطه کوبی روی سفال، پس از اجرای طرح مورد نظر، آن را با دورگیر به طور کامل نقطه گذاری کنید. اما اگر حرفه ای نیستید و تازه شروع کرده اید، می توانید از رنگ های نگینی به جای دورگیر استفاده کنید. زیرا رنگ های نگینی قابلیت پاک شدن دارند و اگر هنگام استفاده از رنگ های نگینی دچار خطا شوید، می توانید آن را به راحتی اصلاح نمایید.

سعی کنید کاملا کنترل فشار دستتان را از ابتدا تا انتهای کار داشته باشید، تا نقطه ها یک اندازه و یکسان باشند و در انتها برای بخشیدن جلوه ای زیبا تر به اثر هنری‌تان می توانید از روغن جلا روی سطح کار کمک بگیرید.

نقطه کوبی روی سفال

 

نقطه کوبی روی شیشه

در این روش هم ابتدا باید ظرف مورد نظر خود را انتخاب کرده و پس از آن طرح مورد نظر خود را پشت ظرف قرار داده و سپس آن را روی سطح ظرف ترسیم کنید. پس از اجرای طرح خود بر سطح ظرف، رنگ اکرلیک دلخواه خود را  به کمک یک اسفنج پشت ظرف خود بزنید.

مرحله بعد نیز مرحله نقطه گذاری است که به کمک دورگیر باید خطوط داخل ظرف را نقطه گذاری کرده و در انتها از اسپری تثبیت کننده استفاده نمایید.

 

نقطه کوبی روی چوب

نقطه گذاری روی چوب بسیار ساده است. ابتدا می بایست شیء چوبی موردنظر خود را انتخاب کرده و سپس طرح دلخواه خود را روی سطح چوب پیاده کنید و سپس نقطه گذاری را با کمک دورگیر آغاز نمایید.

 

نقطه کوبی روی پارچه

نقطه کوبی روی پارچه از جمله چشم نواز ترین روش های طراحی پارچه محسوب می شود که در دوره های آموزش نقاشی روی پارچه و دوره طراحی لباس، مورد استقبال هنرجویان است. مراحل ابتدایی این روش، نسبت به روش های قبلی، کمی متفاوت است. در این روش ابتدا باید طرح مد نظر خود را روی یک کاغذ ترسیم کرده و داخل طرح را خالی کنید و‌ سپس آن را روی پارچه خود قرار داده و نقطه گذاری را آغاز نمایید.

 

نقطه کوبی روی سنگ

نقطه کوبی روی سنگ

در این روش، پیش از انجام هر کاری می بایست در انتخاب سنگ خود دقت نمایید؛ چرا که بهتر است سطح سنگ صاف باشد. در غیر اینصورت با مشکل مواجه خواهید شد.

سپس باید سطح سنگ مورد نظر را رنگ کرده و در ادامه مانند روش های قبل نقطه کوبی ، طرح مورد نظر خود را ترسیم کرده و نقطه گذاری را شروع نمایید.

 

 

3/5 - (1 امتیاز)
نویسنده |2022-05-27T09:57:00+03:3010 اکتبر 2021|مقالات|

دیدگاهتان را بنویسید

Open chat
24ساعته پاسخگوی شما هستیم