سبک های معماری

Home>مقالات>سبک های معماری

سبک های معماری

سبک های معماری

سبک های معماری شیوه اجرای ساختمان ها و بناهای مختلف هستند که به لحاظ ویژگی ها و عناصر بکار رفته، با یکدیگر تفاوت دارند. شناخت انواع سبک های معماری، می تواند برای کلیه علاقمندان به معماری، هنر و تاریخ، جذاب و هیجان انگیز باشد.

بسیاری از ما ممکن است در سفر به شهرها و یا کشورهای مختلف جهان، با شکل های متمایز و متنوعی از ساختمان ها روبرو شده باشیم. در یک خیابان یا محله، ممکن است غالب خانه ‌ها تاریخی و به سبک کلاسیک باشند و در محله ای دیگر، ساختمان ‌های مرتفع و مدرن، بیشتر به چشم بخورند. با تغییر زمان، عناصری که مردم برای گنجاندن در معماری انتخاب می‌ کنند نیز تغییر خواهد کرد. از این رو، سفر به یک شهر یا کشور، اغلب می تواند مانند نگاه کردن به یک فیلم زمان مند باشد. زیرا می تواند نشان دهد که ساختمان ها و سازه ها در طول زمان چگونه تکامل یافته اند. درک عناصر مختلف اثرگذار بر سبک های معماری، یک راه عالی برای درک بهتر ساختارهای شهر و باشکوه ترین سازه ها در سراسر جهان است.

 

چنانچه شما علاقمند به مباحث اجرای ساختمان هستید و قصد دارید به صورت حرفه ای در حوزه ساخت و اجرای ساختمان فعالیت نمایید، دوره اجرای ساختمان مجتمع فنی تهران نمایندگی نیاوران، فرصت مناسبی برای شما است تا بتوانید تمامی دانش، تخصص و مهارت های لازم را در این زمینه کسب نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دوره اجرای ساختمان، به صفحه مربوط به دوره، مراجعه نمایید.

سبک معماری چیست؟

سبک معماری به مجموعه ای از ویژگی ها و عناصری گفته می شود که یک ساختمان یا سازه را قابل توجه یا از نظر تاریخی، قابل شناسایی می کنند. اگرچه عناصر خاص ممکن است در سبک های مختلف وجود داشته باشند، با این وجود، هر سبک معماری خاص، شامل ترکیبی منحصر به فرد از عناصر مانند فرم، زیبایی شناسی، روش ساخت، مصالح ساختمانی و ویژگی های منطقه ای است. ترکیب این عناصر، چیزی است که تمایز بین دسته بندی های مختلف سبک های معماری را ممکن می سازد.

سبک معماری علاوه بر ارائه یک نمای کلی در مورد جهان و تاریخ بنا، به طور کلی، می تواند زیبایی و زیبایی شناسی فضاهای کاربردی را نیز تامین کند. ما اغلب، زمان زیادی را در داخل خانه می گذرانیم و داشتن فضاهایی با طراحی داخلی و دکوراسیون زیبا در خانه و محل کارمان، می تواند ارزش زیادی به آن مکان ها اضافه کند. به کمک سبک های معماری داخلی مختلف، ساختمانی که مردم وقت خود را در آن می گذرانند، ارزش بسیار بیشتری نسبت به دیوارها و سقف ها و مصالح، پیدا می کند.

 

 

عناصر اثرگذار بر سبک های معماری

گفتیم که هر سبک معماری از عناصر و ویژگی های مختلفی که بر آن اثر گذاشته و ساختار آن را تشکیل می دهند، به وجود می آید. در ادامه به معرفی مهم ترین این عناصر می پردازیم:

 

مصالح ساختمانی

در سبک های معماری گذشته، مصالحی که برای ساختن سازه ‌ها مورد استفاده قرار می گرفت، اغلب تنها همان مصالحی بود که در آن منطقه یافت می شد و فراوان بود. برای هزاران سال، چوب، آجر و سنگ، رایج ترین مصالح ساختمانی بودند. اما با پیشرفت تکنولوژی، انواع دیگر مصالح ساختمانی مانند فولاد، شیشه و بتن نیز در ساخت بناها به کار رفتند.

امروزه نیز پیشرفت علم و تکنولوژی، مواد مطالعاتی تری را ایجاد کرده که می توان از آن ها برای ساخت ساختمان های مرتفع استفاده کرد. درک اینکه از چه مصالحی برای ساخت یک سازه استفاده شده است، می تواند سرنخ های زیادی در مورد سبک معماری سازه موردنظر به شما بدهد.

 

سن سازه

زمان ساخت سازه، یکی دیگر از اجزای کلیدی در سبک معماری است. این امر به ویژه مهم است، زیرا بسیاری از عناصر معماری، تمایل به ورود و خروج از سبک دارند. بنابراین، ممکن است دو ساختمان از نظر سبک معماری، دارای تشابهاتی باشند، اما اگر در دوره های مختلف ساخته شده باشند، احتمالا تفاوت های ظریف و مهمی خواهند داشت.

برای مثال، می توان همه ساختمان هایی که در بین 850 سال قبل از میلاد تا 500 سال پس از میلاد در رم ساخته شده اند را علی رغم تفاوت های موجود میان آن ها، نمونه ای از معماری کلاسیک مانند کولوسئوم رومی دانست. اما ساختمان های به سبک مشابه که در سال های بعد از آن ساخته شده اند، ممکن است نمونه ای از سبک های معماری نئوکلاسیک یا رنسانس باشند.

از این رو، دانستن سن و بازه زمانی که یک ساختمان در طی آن طراحی و ساخته شده است، بخش مهمی از پازل شناخت سبک معماری آن است.

 

طراحی سازه

زیبایی شناسی طراحی یک سازه، در تعیین سبک آن ضروری است. طراحی یک سازه شامل درک عناصری مانند خط، رنگ، شکل، جرم، فضا، بافت و غیره است. یک ساختمان کلاسیک با تقارن مطلق و اصول دقیق ریاضی طراحی می شود، برخلاف یک گوتیک که دارای جزئیات استادانه ای مانند طاق های نوک تیز و تزئینات پر آذین است.

هر سبک معماری دارای ویژگی ها و اجزای کلیدی است که آن سبک خاص را تعریف می کند. به همین سبب، درک اینکه چگونه عناصر طراحی فردی، در ارتباط با سبک های معماری ساختمان کمک می کنند، بسیار مهم است.

 

موقعیت مکانی

محل قرارگیری یک ساختمان، تاثیر بسزایی در سبک معماری آن دارد. در طراحی ساختمان، باید عوامل مبتنی بر مکان، مانند آب و هوا، جغرافیا، توپوگرافی، ویژگی های خاک و موارد دیگر در نظر گرفته شود.

به منظور ایجاد یک سازه ایمن و با دوام، برای معماران ضروری است که درک دقیقی از مکانی که یک ساختمان در آن ساخته می شود، داشته باشند.

ساختمانی که در یک منطقه باتلاقی قرار دارد، به طراحی بسیار متفاوتی نسبت به ساختمانی که در یک منطقه صخره ای ساخته می شود، نیاز دارد.

طراحان سازه، باید شرایط آب و هوایی محلی، بلایای طبیعی بالقوه و موارد دیگر را نیز در نظر بگیرند. ساختمان ‌ها باید به گونه ‌ای ساخته شوند که از ویژگی‌ های طبیعی مانند نور طبیعی، مناظر تماشایی و سایر عناصر بهره ببرند.

علاوه بر ویژگی های کالبدی، هنجارهای اجتماعی و فرهنگی مکان نیز باید در نظر گرفته شود تا ساختار نهایی در هدف خود، مفید واقع گردد. در برخی از کشورها، جهتی که یک ساختمان رو به آن قرار می‌گیرد یا تعداد طبقات آن، می ‌تواند از نظر فرهنگی مهم باشد.

بنابراین بسیار مهم است که طراحان، نه تنها زمین، بلکه مخاطبین خود (افرادی که برای آن ها طراحی می‌ کنند) را نیز درک کنند.

 

 انواع سبک های معماری

انواع سبک های معماری

سبک های معماری در ادوار تاریخی و همچنین در موقعیت های جغرافیایی مختلف، می توانند دارای مولفه ها و عناصر خاص و متفاوتی باشند. با این وجود، در تاریخ معماری، چندین سبک معروف و شناخته شده در سطح جهان وجود دارد که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

 

سبک معماری کلاسیک

سبک کلاسیک، یک اصطلاح کلی است که به سبک های ساختمانی که از یونان و روم باستان سرچشمه می گیرند، اشاره دارد. معماری کلاسیک، تا قرن ها توانست جنبش ها و سبک های معماری بعدی در سراسر جهان، از جمله سبک معماری نئوکلاسیک و بازسازی سبک یونانی را تحت تاثیر قرار دهد. به نحوی که بسیاری از معروف ترین ساختمان های دنیای مدرن، بر اساس طرح های یونان و روم باستان ساخته شده اند.

معماری کلاسیک بر تقارن و تناسبات تمرکز دارد و در آن، اغلب ستون ‌هایی با جزئیات دوریک و یونانی به چشم می خورد. همچنین استفاده از مصالحی مانند سنگ مرمر، آجر و بتن و نقوش طراحی کلاسیک مانند الگوهای داخلی، سقف ‌هایی با شیب‌ متوسط، طاقچه های جعبه ‌ای، تزئینات اطراف درها و ستون های سنگی شکسته روی درب ورودی، در این نوع سبک های معماری بسیار رایج است.

 

سبک معماری نئوکلاسیک

معماری نئوکلاسیک به سبکی از ساختمان ‌ها اطلاق می ‌شود که در صدد تلاش برای احیای معماری کلاسیک یونان و روم برآمدند. در حالی که معماری احیای یونان، از عناصر کلاسیک، مانند ستون ‌هایی با جزئیات دوریک و یونانی استفاده می ‌کند، سبک نئوکلاسیک با احیای کامل تر از کل و اغلب در مقیاس بزرگ احجام کلاسیک مشخص می شود.

برخی از معروف ترین و قابل تشخیص ترین ساختمان های سازمانی و دولتی در اروپا و ایالات متحده، مانند کاخ سفید و ساختمان کنگره ایالات متحده، به سبک نئوکلاسیک طراحی شده اند.

احیای معماری یونان، یکی از رایج ترین شیوه ها در سبک نئوکلاسیک است. در این شیوه، از تقارن، تناسب، سادگی و ظرافت معابد یونان باستان قرن پنجم قبل از میلاد الهام گرفته شده است. در ایالات متحده، احیای یونانی از سال 1825 تا 1860 به اوج محبوبیت رسید و به اولین سبک ملی غالب معماری تبدیل شد. زیرا از ساحل شرقی در سراسر کشور تا ساحل غربی، گسترش یافت و ساختمان های ایالتی، بانک ها، کلیساها و خانه ها را شامل شد.

آمریکایی‌ ها با الهام از زادگاه دموکراسی، عناصر کلاسیک را برای طراحی ساختمان‌ های اماکن سیاسی، به عاریت گرفتند. مانند ستون ‌هایی با جزئیات دوریک و یونانی که برای تقلید از سنگ مرمر مورد استفاده در یونان باستان، به رنگ سفید استفاده می ‌شد. سقف های شیب دار ملایم با حالت شیروانی و طراحی دقیق اطراف درها از دیگر مولفه های این سازه ها است. فضای داخلی این سبک، دارای چیدمان ساده و نسبتا باز است. پنجره ها و درهای بلند، سقف های تزئینی گچ کاری، دیوارهای گچی ساده و کف تخته ای، از دیگر المان های معماری یونانی است که در این نوع از سبک های معماری به کار می رود.

 

سبک معماری رومی یا ایتالیایی

سبک معماری رومی یا ایتالیایی

معماری ایتالیایی به سبک خاصی از ساختمان قرن نوزدهم اشاره دارد که از معماری رنسانس ایتالیایی قرن شانزدهم الهام گرفته شده است و برخی از قوانین سختگیرانه در مورد معماری کلاسیک رسمی را زیر پا می گذارد.

سبک ایتالیایی در سال 1802 زمانی که جان نش، اولین ویلای ایتالیایی را در انگلستان به نام کرونکیل ساخت، متولد شد و توسط سر چارلز بری، در دهه 1830 گسترش یافت.

این سبک در سراسر اروپای شمالی، بریتانیا و ایالات متحده از اواخر دهه 1840 تا 1890 ادامه داشت و به عنوان یک سبک بسیار محبوب، در دهه 1860 پس از جنگ داخلی در هر دو محیط روستایی و شهری در ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفت.

در سبک های معماری رومی، طراحی نما از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است. نمای ساختمان باید به اندازه کافی، در نظر مخاطب، جذاب و متفاوت جلوه کند؛ طوری که ذهن او را به سمت بناهای تاریخی قرن شانزدهم ایتالیا سوق دهد.

چنانچه علاقمند به فعالیت در حوزه طراحی نمای ساختمان هستید، دوره طراحی نما فرصت مناسبی برای شما است تا دانش و مهارت های خود را در این زمینه، به صورت حرفه ای و تخصصی، ارتقا دهید و پس از کسب مدرک مجتمع فنی تهران، به عنوان یک طراح نمای حرفه ای، وارد بازار کار شوید.

 

سبک های معماری صنعتی

معماری صنعتی، اصطلاحی است که برای توصیف ساختمان ‌هایی با اهداف و کاربردهای صنعتی به کار می رود. معماری صنعتی طیفی از انواع ساختمان‌ ها و سبک ‌هایی را شامل می شود که کارایی و طراحی را با هم ترکیب کرده و در سراسر جهان صنعتی مانند کارخانه‌ ها، انبارها، ریخته‌ گری ‌ها، کارخانه ‌های فولاد و… یافت می ‌شود. برج های آب، سیلوهای غلات، کارخانه های تقطیر، پالایشگاه ها، نیروگاه ها و سایر سازه های سودمند نیز از دیگر موارد استفاده سبک های معماری صنعتی اند.

اولین ساختمان های صنعتی در دهه 1700 در طول اولین انقلاب صنعتی که در بریتانیا در حدود سال های 1760 تا 1840 رخ داد، ساخته شد. اما امروزه وقتی به معماری صنعتی اشاره می‌کنیم، بیشتر ساختمان ‌هایی را مد نظر داریم که در واکنش به استفاده گسترده از مصالح جدید مانند فلز و بتن و همچنین روش ‌های تولید انبوه ناشی از انقلاب صنعتی دوم در اواخر قرن نوزدهم پدید آمدند.

ویژگی های معماری صنعتی می تواند دارای ویژگی هایی مانند پلان های بزرگ و باز، سقف های بلند، مواد و مصالح خام مانند بتن، آجر و فلزات، عدم وجود تزئینات در نمای ساختمان، آجرهای اکسپوز، کانال کشی و لوله کشی و پنجره های بزرگ فلزی باشد.

 

سبک معماری ویکتوریایی

اصطلاح معماری ویکتوریایی، در واقع اشاره به یک سبک خاص ندارد، بلکه دوره تاریخی سلطنت ملکه ویکتوریا از سال 1837 تا سال 1901 را شامل می شود. این سبک که در انگلستان آغاز شده است، هنوز هم تا حد زیادی سبک های معماری بسیاری از شهرهای آن را توصیف می کند. با این حال، این سبک تنها به شهرهای انگلستان ختم نشد و توانست به مکان هایی مانند آمریکای شمالی، استرالیا و نیوزیلند نیز گسترش یابد.

معماری سبک ویکتوریا با ارادت ویژه آن، با زیورآلات و طراحی داخلی پر آذین، مشخص می شود. برخی از ویژگی هایی که کمک می کند تا بتوان سبک ویکتوریایی را از بیرون تشخیص داد، عبارتند از سقف های شیب دار، آجر ساده یا رنگارنگ، شیروانی های تزئین شده، گلدسته ها و تزئینات روی پشت بام، پنجره های کشویی و خلیجی، برج های هشت ضلعی یا گرد و ایوان های بزرگ.

فضای داخلی این سبک معماری نیز اغلب راه پله های بزرگ، طرح بندی های پیچیده، سقف های بلند، پانل های چوبی حکاکی شده پیچیده و شومینه های تزئینی را شامل می شود.

 

سبک معماری آرت دکو

معماری آرت دکو بخشی از جنبش آرت دکو است که اشاره به یک دوره طراحی مبتکرانه در ایالات متحده و اروپا در دهه ‌های 1920 و 30 دارد و مواردی چون مد، هنر، لوازم خانگی و سبک‌ های ساختمانی را در طول دهه بیست و رکود بزرگ در بر می گیرد.

اولین نمونه ‌های سبک معماری آرت دکو را می ‌توان قبل از اینکه این سبک در دهه 1930 در ایالات متحده گسترش یابد و برای همیشه بر خط افق منهتن با آسمان‌خراش‌ های نمادین امروزی مانند ساختمان امپایر استیت، مرکز راکفلر و کرایسلر تأثیر بگذارد، در پاریس، پایتخت فرانسه یافت.

ساختمان‌ های آرت دکو از مصالحی چون گچ، سفال، شیشه‌ های تزئینی، کروم، فولاد و آلومینیوم استفاده می‌ کنند. آن ها دارای جزئیات هندسی و مزین مانند خطوط V شکل، اهرام، شکل اشعه های خورشید یا گل ها، زیگ زاگ ها و سایر اشکال هندسی هستند. بسیاری از ساختمان‌ های آرت دکو دارای رنگ‌ های روشن و مجلل اند که با رنگ های متضاد سیاه، سفید، طلایی یا نقره ‌ای برجسته می‌ شوند و اغلب دارای اشکال مثلثی تکه تکه، پنجره های تزئینی، جان پناه ها و گلدسته ها نیز هستند.

 

سبک های معماری مدرن

سبک های معماری مدرن

معماری مدرن، به سبک های معماری معاصری اشاره دارد که در اوایل تا اواسط قرن بیستم شکوفا شد. معماری مدرن با رد سبک ‌هاي تزئينی گذشته، از خطوط منظم و اغلب غیر هندسی استفاده می ‌كند.

طراحی کاربردی، پلان های باز، فضاهای ذخیره سازی داخلی، تمرکز بر موادی مانند فولاد، بتن، آهن، شیشه، چوب، آجر و سنگ و تمرکز بر ادغام معماری با چشم انداز طبیعی، با استفاده از پنجره های بزرگ برای ورود نور و هوای طبیعی به داخل، مهم ترین ویژگی های سبک های معماری مدرن است.

معماران مدرن مانند فرانک لوید رایت، دنیای جدیدی از معماری را با طراحی کارکردی که از فرم پیروی می کند، بازتعریف کردند. معماری معاصر، به عنوان یکی از انواع سبک های مدرن معماری، شامل طیف وسیعی از سبک ‌های ساختمانی امروزی است که اغلب با یکدیگر و گاهی اوقات با هر چیزی که در گذشته بوده، متفاوت به نظر می ‌رسند.

معماران معاصر اغلب از مصالح نوآورانه و روش ‌های ساختمانی نوینی مانند منحنی‌ های کامپیوتری، فناوری برش لیزری و چاپ سه ‌بعدی، فرم ‌های گرد، خطوط منحنی، حجم‌ های نامتعارف، عدم تقارن و پلان ‌های طبقه باز استفاده می ‌کنند. پایداری و مقاومت را می توان از ویژگی های مهم معماری معاصر به شمار آورد.

یکی از مهمترین شاخصه های معماری مدرن، طراحی به وسیله نرم افزارهای کامپیوتری است؛ نرم افزارهایی مانند لومیون (Lumion) و اسکچاپ (Sketchup)، که کار طراحی، مدلسازی و شبیه سازی را برای طراحان معماری، بسیار ساده تر و جذاب تر ساخته اند.

چنانچه علاقمند به یادگیری کار با نرم افزار تخصصی لومیون هستید، می توانید با شرکت در دوره لومیون مجتمع فنی تهران نمایندگی نیاوران، تمامی آن چه را که برای کار با این نرم افزار و ایجاد طرح های سه بعدی معماری احتیاج دارید، خواهید آموخت.

همچنین اگر انتخاب شما نرم افزار اسکچاپ است، می توانید با شرکت در دوره اسکچاپ مجتمع فنی تهران نمایندگی نیاوران، کار با این نرم افزار حرفه ای شبیه سازی و طراحی معماری را به صورت تخصصی بیاموزید.

 

سبک های معماری داخلی

سبک های معماری داخلی

معماری داخلی، بر خلاف مفهوم کلی سبک معماری که بیشتر بر مصالح و نمای خارجی توجه دارد، بر فضای داخلی و كاركرد آن برای زندگی انسانی متمرکز است. بنابراین می توان گفت شناخت سبک های معماری داخلی، از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است.

معماری داخلی هنر و علم را برای ایجاد، بازسازی یا بازخوانی داخل ساختمان ‌های مختلف مانند خانه ‌ها، ادارات یا دیگر فضاهای داخلی ترکیب می ‌کند. این نوع معماری همچنین شامل تبدیل یک نوع فضا به فضای دیگر یا تغییر کاربری، مانند تبدیل فضای داخلی یک ساختمان اداری قدیمی به مسکن قابل سکونت نیز می شود.

معماران داخلی اغلب در ساخت و ساز یا بازسازی محیط های داخلی نقش دارند و عموما ساختار داخلی ساختمان را تغییر می دهند. آن ها باید ساختار ساختمان را برای ایجاد یک فضای زندگی ایمن و قابل سکونت (مانند لوله کشی مناسب و راه اندازی سیستم الکتریکی) در نظر بگیرند و تجزیه و تحلیل طراحی معماری را در تمام پروژه های خود بگنجانند. معماران داخلی همچنین ممکن است گزینه‌ های طراحی پایدار مانند توسعه‌ های سبز با استفاده از سیستم‌ های گرمایش و روشنایی جایگزین را در آثار خود در نظر داشته باشند.

اگر به معماری داخلی و طراحی داخلی علاقمندید، دوره معماری داخلی مجتمع فنی تهران نمایندگی نیاوران، فرصت مناسبی است تا شما تمامی دانش، تخصص و مهارت لازم برای طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی را از مقدماتی تا پیشرفته، به صورت حرفه ای و تخصصی بیاموزید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دوره معماری داخلی و دکوراسیون داخلی، به صفحه مربوط به دوره مراجعه نمایید.

 

 

تفاوت معماری داخلی و طراحی داخلی

پیش از بررسی انواع سبک های معماری داخلی، بهتر است در ابتدا به تفاوت میان معماری داخلی و طراحی داخلی بپردازیم. علی رغم اینکه همپوشانی های زیادی بین نقش های معمار داخلی و طراح داخلی وجود دارد، تفاوت هایی میان آن ها موجود است.

معماران داخلی، اغلب با نوسازی سازه ها سر و کار دارند و با طراحی کل ساختار داخلی، در سطح فنی تری در فرآیند طراحی و ساخت سازه، دخیل اند. آن ها با سازندگان، پیمانکاران و تکنسین ها همکاری می کنند تا بازسازی یا نوسازی یک سازه موجود، تسهیل گردد.

این در حالی است که طراحی داخلی با مفهوم زیبایی شناسی سر و کار دارد. طراحی داخلی، حرفه ای است که بر معماری و برنامه ریزی فضا تمرکز می کند. ایجاد طرح های منسجم و زیبایی شناختی در داخل خانه و محیط کاری، در یک محیط ساخته شده یا سازه های موجود از وظایف آن ها است.

 

چنانچه شما علاقمند به مباحث بازسازی ساختمان هستید و قصد دارید به صورت تخصصی در حوزه بازسازی و نوسازی ساختمان فعالیت نمایید، دوره بازسازی ساختمان مجتمع فنی تهران نمایندگی نیاوران، فرصت مناسبی برای شما است تا بتوانید تمامی دانش، تخصص و مهارت های لازم را در رابطه با بازسازی و نوسازی نما و طراحی داخلی ساختمان کسب نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دوره بازسازی ساختمان، به صفحه مربوط به دوره، مراجعه نمایید.

 

 

انواع سبک های معماری داخلی

ما در اینجا به هر دو معنا، سبک های معماری داخلی و طراحی داخلی را مورد بررسی قرار می هیم. سبک های طراحی داخلی نیز از ترتیب و انواعی که در بالا ذکر شد، برخوردارند. در ادامه به بیان ویژگی های هر یک از سبک های طراحی و معماری داخلی خواهیم پرداخت.

 انواع سبک های معماری داخلی

سبک کلاسیک در معماری داخلی

سبک کلاسیک در معماری داخلی، می تواند انواع مختلفی از سبک های معماری یونانی، رومی، ویکتوریایی و یا به طور کلی المان های سنتی را شامل شود. این موارد می تواند موارد زیر را در بر گیرد:

 • استفاده از رنگ های گرم مانند کرم، قهوه ای و قرمز در دیوارها، سقف، پرده ها، مبلمان و…
 • استفاده از مبلمان کلاسیک
 • استفاده از صنایع دستی در تزئینات داخلی
 • استفاده از فرش ها و پرده هایی با طرح ها و نقوش کلاسیک

 

سبک مدرن در معماری داخلی

بر خلاف سبک کلاسیک، سبک های معماری داخلی مدرن، از المان های به روز و تازه با جدیدترین طرح ها استفاده می کنند. از مهم ترین ویژگی های سبک مدرن در معماری داخلی، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از رنگ های سیاه و سفید
 • کاربرد مبلمان و تزئینات مدرن و مینیمال
 • سادگی و خلوتی چیدمان داخلی
 • تمرکز بر کاربرد به جای تمرکز بر زیبایی غیر کاربردی

 

سبک نئوکلاسیک در معماری داخلی

سبک نئوکلاسیک، همانگونه که گفته شد، تلاش می کند تا سبک معماری کلاسیک را به شیوه های کلی تر در خانه های مدرن پیاده کند. این شیوه اگرچه نمی تواند اغلب نماهای بیرونی مانند ستون ها و سردرهای معماری یونانی و رومی را در خانه های جدید اجرا کند، با این حال، تلاش می کند تا در طراحی داخلی، به احیای سبک کلاسیک بپردازد.

از جمله اقدامات سبک نئوکلاسیک در معماری داخلی، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طراحی گچبری های کلاسیک بر روی سقف و دیوارها
 • استفاده از لوسترهای مجلل
 • کاربرد مبلمان و تزئینات کلاسیک

 

سبک آرت دکو در معماری داخلی

سبک آرت دکو که به عنوان یکی از سبک های معماری مدرن و حتی ضد سنتی شناخته می شود، بر ایجاد ظرافتی لوکس و براق و غیر سنتی تمرکز دارد که نمادی از ثروت و در عین حال، پیچیدگی است. از مهم ترین ویژگی های سبک آرت دکو در معماری داخلی، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طراحی اشکال ساده و تمیز و در عین حال کارآمد
 • استفاده از زیورآلات نمایشی در تزئینات داخلی
 • کاربرد مبلمان، لوستر و سایر اجزای لوکس

 

سبک آوانگارد در طراحی داخلی

سبک آوانگارد نیز یکی از دیگر از انواع سبک های معماری مدرن است که تلاش می کند شیوه های سنتی را به چالش بکشد و در عین حال، دارای اهدافی فرهنگی و زیبایی شناختی به منظور خلق هنر است. از مهم ترین ویژگی های سبک آوانگارد در طراحی داخلی، می توان موارد زیر را برشمرد:

 • استفاده از رنگ های خالص و بدون تونالیته
 • استفاده از رنگ های متضاد در سقف، کف و حتی دیوارهای مختلف
 • اجتناب از دکور و تزئینات جزئی و غیر ضروری
 • چیدمان کاملا هندسی با خطوط واضح و بدون جزئیات

 

 


 

سوالات متداول

 

1- انواع سبک های معماری کدام اند؟

از جمله محبوب ترین و مشهورترین سبک های معماری می توان به سبک معماری کلاسیک، نئوکلاسیک، رومی یا ایتالیایی، صنعتی، ویکتوریایی و آرت دکو اشاره کرد که هر یک به تفصیل، داخل مقاله بررسی شده اند.

 

2- انواع سبک های معماری داخلی کدام اند؟

از جمله محبوب ترین و مشهورترین سبک های معماری داخلی و طراحی داخلی، می توان به سبک کلاسیک، نئوکلاسیک، مدرن، آوانگارد و آرت دکو اشاره کرد که هر یک به تفصیل، داخل مقاله بررسی شده اند.

 

3- عناصر اثرگذار بر سبک های معماری کدام اند؟

مصالح ساختمانی، سن سازه، طراحی سازه و موقعیت مکانی سازه.

 

4.8/5 - (6 امتیاز)
نویسنده |2022-12-08T00:07:32+03:308 دسامبر 2022|مقالات|

دیدگاهتان را بنویسید

Open chat
24ساعته پاسخگوی شما هستیم